Sağlık

Kanser tedavisinde yeni bir yöntem geliştirildi

Kanser tedavisinde yeni bir yöntem geliştirildi

ABD'li bilim adamları, kanser tedavisinde yeni bir yöntem geliştirdi. Radiofrequency ablation (RFA) yöntemiyle karaciğerde yayılma gösteren kanserli hücreler ameliyatsız yok edildi.

Chicago'daki Duke Comprehensive Kanser Merkezi uzmanlarının, Carlton Harris adlı 78 yaşındaki bir hastaya uyguladıkları RFA yöntemi sonrası, hastanın bir hafta içinde normal yaşamını sürdürmeye başladığı gözlendi. Kanserli hücrelere radyo dalgaları vasıtasıyla özel iğnelerle 100 derece ısı veren uzmanlar, sağlam dokuları zedelemeden bu tümörleri öldürmeyi başardı.

KOLAY, HIZLI, AĞRISIZ

RFA uygulamasının, karaciğer, akciğer, kemik ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türünde uygulanabildiğini belirten uzmanlar, bu yöntemin kolay, hızlı ve az ağrı verici olduğunu kaydetti.

Dokuz kez RFA metodu uygulanan Harris'in karaciğerindeki 26 kanserli tümör yok edildi. Her uygulamadan sonra 4 ila 6 saat dinlendirilen hasta, daha sonra evine kendi kullandığı otomobille giderek normal işlerini yapmayı sürdürdü. Daha önce iki ameliyat geçirdiğini ve ameliyatlardan sonra sorunlar yaşadığını belirten Harris, RFA ile hiçbir sorunla karşılaşmadığını açıkladı. Şimdiye kadar RFA yöntemini düzensiz kalp atışları bulunan hastalarda uygulayan ABD'li doktorlar, artık bunun öldürücü kanser türlerinde de uygulanacağını belirtti.

100 HASTADA UYGULANDI

Kuzey Carolina bölgesinde bulunan klinikler ve ABD'nin çeşitli yerlerindeki merkezlerde RFA'nın uygulanabildiği kaydedildi.

Şimdiye kadar 100 civarında RFA uygulaması yapan Duke Üniversitesi radyolojistlerinden Dr. Randon Nelson, radyo dalgaları veren elektrikli cihaza bağlı iğnenin uygulamadan sonra yavaş bir şekilde çekildiğini ve bu şekilde kanama sorununun da azaltıldığını bildirdi. Yan etki olarak bazı hastalarda, mide bulantısı, ateş, kırıklık ve ağrı meydana gelebildiğine değinen Dr. Nelson, hastalarına enfeksiyon kapmalarını önlemek için antibiyotik verdiklerini belirtti.

Yeni yöntemin kanserli hücrelerin yayılma gösterdiği hastalara uygulandığını söyleyen Dr. Nelson, genellikle de bunun yavaş büyüme gösteren tümörler üzerinde daha fazla etkili olduğunu kaydetti. Dr. Nelson, RFA yönteminin ne tür kanserli tümör olursa olsun başarıyla uygulanabildiğini de sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 09.09.2002
877
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.