Sağlık

Kanser tedavisinde yeni bir umut

Kanser tedavisinde yeni bir umut

Araştırmacılar, şarbon hastalığına yol açan bir toksini genetik bakımdan değiştirerek farelerde bazı kanserli tümörleri yok edebilen "silah" haline getirmeyi başardılar.

Amerikan Bilimler Akademisi`nin yayın organındaki araştırmaya göre, araştırmacılar insanlardaki kanserli hücrelerin bir özelliğinden yararlandılar: "Ürokinaz" enzim seviyesinin yüksek oluşu. Ve genetik yapısını değiştirmeyi başardıkları şarbon toksininin, sadece bu enzimi salgılayan hücreleri hedef almasını sağladılar.

Fareler üzerindeki deneylerde, genetik değişikliğe uğratılmış şarbon toksininin başarılı sonuçlar verdiği gözlendi. Toksinle yapılan ilk tedaviden hemen sonra "melanom" hücrelerinin yüzde 17, "fibrozarcom" hücrelerinin yüzde 88 azaldığı belirlendi. Kanserli hücreler, ilk tedaviden 12 saat sonra ölmeye başladı. Toksinin, sağlıklı komşu hücrelere ise zarar vermediği belirlendi.

Araştırmacılar, şarbon bakterisinden elde edilen toksinin, insanlarda kanser tedavisinde de etkili olup olmayacağını anlayabilmek için yeni çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler.
Yayın tarihi: 14.01.2003
663
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.