Sağlık

Kanser tedavisinde devrim

Kanser tedavisinde devrim

CyberKnife, Gamma Knife, Rapidarc ve Trilogy cihazları sayesinde, kanser tedavisinde yan etkiler ortadan kalkıyor ve iyileşme süresi kısalıyor.

CyberKnife, Gamma Knife, Rapidarc ve Trilogy...

İleri teknoloji ürünü olan bu cihazlar kanser tedavisinde karşılaşılan pek çok sorunu ortadan kaldırıyor! Tedavi süresini kısaltmaları, iyileşme oranlarını yükseltmeleri ve normal dokuların zarar görmesini en aza indirmeleri, bu cihazların sundukları en önemli avantajlar arasında sayılıyor.

Kanser, günümüzde hızla yaygınlaşan ciddi bir hastalık. Her yıl tüm dünyada milyonlarca kişi, ilk kez bu hastalıkla tanışıyor. Hastalığın insan hayatını tehdit eder nitelikte olması, bilim insanlarının tedavi alanında yeni araştırmalar ve keşifler yapmasında en temel etkenlerden biri. Bu çabaların sonucu gelişmiş teknolojilerle üretilen cihazlar, kanserin tanı ve tedavisinde yeni olanaklar sunuyor. Bu alandaki yenilikleri kendi bünyesinde toplayan ve 2010 yılında "Kansere Karşı Yalnız Değilsiniz" sloganıyla geniş çaplı bir kampanya başlatan Acıbadem Sağlık Grubu'na bağlı hastanelerde kanser tedavisi dünya standartlarında uygulanıyor. Acıbadem uzmanları, kanserdeki ileri teknoloji cihazları ve özelliklerini aktardılar:

CYBERKNIFE(Uzay Neşteri) ile Tümöre Noktasal Darbe

CyberKnife, radyocerrahi ile güvenli ve milimetrik ışın tedavisi yapan bir cihaz. Bu cihazla, vücuttaki tümörler cerrahi yöntem kadar kesin sınırlarla ortadan kaldırılabiliyor ve bunu yaparken ışınların normal dokuya zarar vermesi minimuma iniyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Enis Özyar, beyin tümörlerinde ve vücudun tüm bölgelerindeki iyi-kötü tümörlerin tedavisinde kullanılan işlemin bir cerrahi işlem titizliğinde gerçekleştiğini belirterek, "Üstelik bu yöntemle hastalar ağrı çekmiyor," diyor.

Hangi kanser türünde kullanılıyor?

Kullanım alanı geniş olan CyberKnife başlıca; beyin tümörlerinde, akciğer kanserleri, prostat kanserleri, baş boyun kanserleri, vertabra tümörleri, pankreas kanserleri ve diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen sayıca az olan metastazlarda, solunum ya da bağırsak hareketleriyle tümörün yer değiştirdiği akciğer ve karaciğer tümörlerinde, ışınlanmış bölgelerde tekrarlayan tümörlerde kullanılıyor.

Tedavi nasıl uygulanıyor?

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisi kullanılan CyberKnife cihazı, hasta etrafında adeta dans eder gibi dönüyor ve yüzlerce açıdan ışınlama yaparak tedaviyi gerçekleştiriyor. 1 ile 5 arası değişen uygulamayla kısa süreli tedavi olanağı sağlıyor.

Avantajları neler?

Ameliyat edilemeyen, küçük ve ulaşılması zor olan bölgelerdeki lezyonlara sahip hastaların tedavisinde ideal olarak tanımlanıyor. Cerrahiye alternatif olarak geliştirildiği için cerrahi müdahale olmasına rağmen hasta ameliyat olmuyor, dışarıdan verilen ışınlarla işlem gerçekleşiyor. Tedaviyi milimetrenin altında bir hassasiyetle yaparak tümörün etrafındaki sağlam dokuyu koruyor. Tedavi sırasında hastanın ani hareket değişikliği saptanabiliyor. Çoklu tümörlerde eş zamanlı olarak uygulanabiliyor. Hasta ağrı duymadığı için tedavi sırasında anestezi de gerekmiyor.

Tedavi ne kadar sürüyor?

Tedavinin süresi hastanın durumuna ve daha önce ışın alıp almamasına göre belirleniyor. Toplam tedavi seansı da 1 ila 5 arasında değişiyor.


GAMEM KNIFE: Beyin Tümörlerinin Radyocerrahi ile Tedavisinde Altın Standart >>>

Yayın tarihi: 08.02.2010
2384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.