Sağlık

Kanser ölümleri sanıldığından fazla mı?

Kanser ölümleri sanıldığından fazla mı?

Her yıl kanserden ölenlerin sayısı düşünüldüğünden fazla olabilir. Yeni bir haber, kanserden ölenler doğru dürüst sınıflandırılsaydı, kanserden ölüm oranlarının çok daha yüksek sayıya ulaşabileceği iddiasında bulundu.

Araştırmacılar ve devlet aracıları, hastalığa karşı verilen mücadeleyi ölçebilmek için çoğunlukla kanser ölüm oranlarıyla ilgili bilgilere itimat ediyorlar. Fakat, araştırmacılar kanser tedavilerinden ölen insanların "kanser ölümü" sınıfına girdiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, ameliyat olduktan 30 gün sonra ölen hastaların kanserden değil, hastalığın sevkettiği ameliyattan dolayı öldüklerini düşünüyor.

Araştırmacılar, ameliyattan sonraki bir ay içerisinde meydana gelen beş ölümden ikisinin kanserle bağlantılı olmadığını tedaviden kaynaklandığını söylüyor. Çalışma Journal of National Cancer Institute dergisinin 17 Temmuz baskısında yayınlandı.

Araştırmacılar, 4.000 ölümle sonuçlanan kanserli hastaları incelediğinde, bu sayının %41'inin kanserden farklı sebeplerden dolayı öldüğünü buldular. Ölüm oranları servikal kanserin %13'ünden laryngeal kanserin %81'ine ulaşan sayılarda kansere bağlı olmadığını gösteriyor.

Araştırmacı MD Gilbert Welch ve Darmouth Tıp Okulu'ndan MD William C. Black ölümlerdeki yanlış sınıflandırma eğiliminin bugün bulunan ve erken tedavi edilen göğüs ve prostat gibi kanserlerde de çok yaygın olduğunu söylüyor. Çalışma, kanser ameliyatlarından bir ay sonra meydana gelen göğüs kanseri ölümlerinin %59 ve prostat kenseri ölümlerinin %75'inin aslında kansere bağlı olmadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, kanser ölümlerini sınıflandırmak için kullanılan bugünkü sistemin, kansere karşı uygulanan iyileşmelerde yorum yapılmasını sağlayacak bilgilerin iyi kullanılmasını engelliyor. Ameliyattan sonraki ölümleri ve tedavi başlangıcındaki radyo terapi veya kemoterapi gibi bilgileri içeren geniş bir sınıflandırma sisteminin kullanılması gerektiği düşünülüyor.

Fakat, bu çalışmayı konu alan bir gazete haberine göre, New York'taki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi'nden PhD Colin B. Begg ve MD Deborah Schrag, kanser ölümlerinin sınıflandırımlasının daha büyük hatalara sebep olabileceğini gösteriyor.

Gazete haberlerinde özellikle yaşlı hastalarda meydana gelen ani ve beklenmeyen ölümler ve ölümlere sebebiyet veren karışık nedenlerden dolayı çelişkili haberler veriliyor. O yüzden ölüm sebebini bir hastalığa bağlamanın olayın karmaşıklığının farkına varmamak olduğu yolunda haberler veriliyor.
Yayın tarihi: 17.07.2002
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.