Sağlık

Kanser hastalarına daha pembe bir gelecek

Kanser hastalarına daha pembe bir gelecek

Yaygın olarak görülen kanser türlerinde sağ kalım oranlarının hesaplanmasında kullanılan yeni bir yöntemle doktorlar kanser hastalarının geleceği için daha parlak bir tablo çizebilecekler.

Son teknik sayesinde doktorlar çok daha yakın geçmişte derlenen sonuçları göz önünde bulundurabilecekler.

Böylece, hastaların hayatta kalma olasılığını artıran teşhis ve tedavi ilerlemeleri hesaba katılacak.

Almanya'daki istatistikçiler tarafından geliştirilen yeni yöntem daha yakın tarihte gerçekleşen ilerlemelerin hesaba katılmasına olanak sağlıyor. Araştırmacılar 'Uzun vadeli sağkalım oranlarındaki gelişmelerin zamanında saptanması doktorların ve hastalarının zamanı geçmiş, çoğunlukla da aşırı karamsar olan sağkalım beklentilerinden kaynaklanan yersiz şevk kaybı ya da bunalımdan kurtarılmasına yardımcı olabilir.' diyorlar.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi'nden bir araştrımacı bu yöntem sayesinde kanser teşhisi konan hastaların geleceklerini daha doğru bir biçimde görebileceklerini dile getirdi.
'Beş yıllık hayatta kalım oranından daha fazlasını telaffuz etmeye her zaman gönülsüz olduk, oysa uzun süre hayatta kalmanın hastaları çok ilgilendirdiği ortada.' diye konuştu.
Yayın tarihi: 14.10.2002
619
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.