Sağlık

Kanser hastalarına AB desteği

Kanser hastalarına AB desteği

Artık Türk hastaların yurtdışına gitmesine gerek kalmadığını belirten Prof. Beksaç, 'Kanser tedavisindeki yeni ilaçlar ve yöntemlerden tüm AB ülkeleriyle aynı zamanda haberdar oluyoruz' dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, Avrupa Birliği'nce desteklenen 'Avrupa Myelom Ağı'na Türkiye'den 16 merkezin üye olduğunu söyledi.

Hastaların yeni tedaviler ve ilaçlar hakkındaki bilgilere ulaşmakta zorluk çektiğini belirten Prof. Beksaç, 'Kemik tümörü toplumda az görülen bir kanser türü. Amerika'da 45 bin, Türkiye'de ise üç bin kişide bu hastalık var' dedi. Beksaç, şöyle devam etti:

'Projenin içinde İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan ve İskandinav ülkelerinin de aralarında bulunduğu 20 ülke yer alıyor. Bu tedavileri oradaki hekimlerin desteğiyle Türkiye'deki merkezlerde uyguluyoruz.'

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 07.07.2004
965
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.