Sağlık

Kanser belirtilerine dikkat edin

Kanser belirtilerine dikkat edin

Dr. İbrahim Yener, kanserin birçok belirtisinin bulunduğunu belirterek, ``Kanser bir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Ancak, bireyler bazı belirtileri dikkate alırlarsa, tedavi şanslarını olabildiğince yükseltebilirler`` dedi.

Yener, yaptığı açıklamada, kanserin, nedeni bilinen ölümler arasında ikinci sırada yer aldığını, öldürücü olması, bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeniyle de ülke ekonomisi ve iş gücünde önemli kayıplara neden olduğunu kaydetti.

Kanserin, normal yapısı değişmiş hücrelerin, kontrolsüz şekilde çevre dokularında hızla çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu anlatan Yener, sözlerini şöyle sürdürdü:

``Vücudun tüm doku ve organlarında kanser gelişebilir. Ortaya çıktıkları bölgeden çevresine yayılan, kan ve lenf damarları ile uzak organlara giderek orada da hastalık yapan tümörlere kötü huylu tümörler veya kanser denir.

Ülkemizde ölüm nedenleri arasında erişkinlerde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser, 1-14 yaş arası çocuklarda ise dördüncü sırayı alıyor.

Erişkin erkeklerde akciğer-bronş, lenfoma-lösemi, mide-bağırsak veprostat, erişkin kadınlarda meme, uterus, lenfoma-lösemi, bronş-akciğer, çocuklarda ise lösemi, lenfoma ve beyin kanserleri sık görülüyor.``

-NEDENLERİ, BELİRTİLERİ-

Sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında bulunma, aşırı dozda röntgen ışını ve radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler,hava kirliliği ve kötü beslenme alışkanlığının kanser nedenleri olduğunu vurgulayan Dr. Yener, şöyle devam etti:

``İnsanlar kendilerinde; ani ve hızlı kilo kaybı, ciltte uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, devamlı hazımsızlık veya yutkunma zorluğu, beklenmeyen kanamalar, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlik ve dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler görünce, bir hekime başvurmayı ihmaletmemeli.

Kanserde erken tanı tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, doku ve organ kaybını önler, en önemlisi hayat kurtarır. Kanserden korunmak için yağlı gıdalardan sakınılmalı, zeytinyağı gibi doymamış yağlar tercih edilmeli, kırmızı et yerine beyaz et tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalı.``
Yayın tarihi: 28.03.2002
843
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.