Sağlık

Kanser aşısında sona yaklaşılıyor

Kanser aşısında sona yaklaşılıyor

Kanser aşısı geliştirme çalışmalarında başarıya bir adım daha yaklaşıldı. Bilim adamları, insan vücudunun bağışıklık sisteminin, cilt kanseri (melanoma) hücrelerine karşı doğal bir tepki gösterdiğini saptadı.

Doğal savunma mekanizması, kanserli hücrelerdeki SSX-2 proteini tarafından tetikleniyor. Araştırmacılara göre bu buluş, tedavi edici nitelikte bir cilt kanseri aşısı geliştirilmek için kullanılabilecek.

Araştırmayı yürüten Ludwig Kanser Araştırma Enstitüsü'nden (LICR) Dr. Danila Valmori bu proteinin kanser aşısı için uygun bir hedef olduğunu söyledi. Valmori, "Hastaların bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı savunmaya geçtiğini saptadık. Ancak bu karşı tepki, büyük olasılıkla hastalığın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıktığı için tümörlerin büyümesini engelleyemiyor. Bağışıklık sisteminin kendi ürettiği bu savunma mekanizmasını uyaran ve artıran bir aşının başarılı olma şansı yüksek" dedi.

Aşının güvenliğini ve en etkili dozlarını değerlendirecek olan ilk erken safha klinik deneyi bu yıl İsviçre Zürih'teki Kanser Aşısı İşbirliği (Cancer Vaccine Collaborative) adlı araştırma merkezinde yapılacak.

SSX ailesinin prototipi olan SSX-2 adlı protein aynı zamanda, kanser /testis (CT) antijenleri olarak bilinen daha geniş bir protein grubunun parçası.

CT proteinleri kanser hücrelerinde ve normal testlerde ortaya çıkıyor, ancak bağışıklık sistemi CT antijenlerini sadece kanser hücrelerinde bulundukları zaman fark edebiliyor. Normal hücreler için değil de sadece kanser hücreleri için geçerli olan bu özellik, birçok bilim adamını ve araştırmacıyı kanser tedavisi olarak CT antijenlerine karşı aşı geliştirmeye yöneltti.

Erken safha denemeleri başlıyor

Kanser Araştırma Enstitüsü (CRI) ve LICR tarafından kurulan Kanser Aşısı İşbirliği, daha önce de melanoma hastalarında SSX-2'e özgü CD8+ T hücrelerini ve antikorlarını da tespit etmişti. Clinical Investigation dergisinde bugün yayınlanan araştırmada ise SSX-2'ye özgü CD4 + T hücrelerinin(imünolojik üçlünün son üyesi) keşfi anlatılıyor. İlk olarak LICR tarafından tanımlanan SSX ailesindeki diğer hücrelerin de bağışıklık yapısı araştırılıyor.

Kanser Araştırma Enstitüsü'nün müdürü Dr Jill O'Donnel-Tormey, "Bir kanser aşısının etkili olabilmesi için bağışıklık sistemindeki üç bileşenin tetiklenmesi ve gözlenmesi gerekiyor" dedi. "Bu önemli klinik öncesi çalışmayı tamamlanmasının ardından, en iyi bileşim, en uygun doz, en iyi dağıtım yöntemleri gibi değişkenleri belirlemek için SSX-2 bazlı aşıların erken safha denemelerine başlayabiliriz. T hücrelerinin ve antikorların SSX-2'ye özgü tepkilerini izleyebildiğimiz için standart görüntüleme sistemi kullanarak ve farklı CVC merkezlerinde yapılacak paralel denemelerde birkaç aşı değişkenini araştırarak SSX-2 aşısını daha hızlı geliştirebiliriz."

Yayın tarihi: 15.04.2004
691
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.