Sağlık

Kanser artık sıradan olacak

Kanser artık sıradan olacak

Yıllardır kansere karşı onlarca "mucize" ilaç geliştirildi.

Ancak hiçbiri tıp dünyasını böyle heyecanlandırmadı. Herceptin adlı ilaç meme kanseri hastalarında ölüm riskini yüzde 46 azaltıyor.

Kanser araştırmaları konusunda otorite sayılan Amerikan Onkoloji Derneği Başkanı Profesör George Sledge, Herceptin adlı yeni ilacın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını dünyanın dört bir yanından gelen 12 bin uzmana açıklarken "Kariyerim boyunca böyle umut verici sonuçlarla karşılaşmadım" dedi. Zira Herceptin, kadınların yüzde 25-30'unu etkileyen meme kanserinde ölüm riskini yüzde 46 azaltıyor. İlaç kemoterapi ile birlikte kullanıldığında ise bu oran yüzde 52'ye kadar çıkıyor. Amerikan Kanser Enstitüsü ve Uluslararası Meme Derneği tarafından 39 ülkede 5 bin kadın üzerinde yapılan araştırmanın ilk sonuçları, Amerikan Genentech şirketi tarafından üretilen ilacın kanserli hücrelerin diğer organlara yayılmasını da engellediğini gösteriyor.

Ölümler azalacak

Uzmanlar Herceptin ve kemoterapi tedavisi birlikte kullanıldığında meme kanserinin, prostat kanseri gibi kolay tedavi edilir bir hastalık haline geleceğini söylüyor. ABD'de 2004 yılında her 100 bin erkekten 1032'sine prostat kanseri teşhisi kondu ve bunların yalnızca 247'si hayatını kaybetti. Herceptin'in çalışma mantığının diğer kanser tiplerine de
uygulanabileceği umuluyor. Herceptin hücrelerin çoğalmasını sağlayan Her2 proteinlerine bağlanarak bunların kanserli hücrelere ulaşmasını engelliyor. Böylece kanserin büyümesi ve yayılması yavaşlıyor. İlaç ayrıca bağışıklık sistemi hücrelerini de tetikleyerek kanserle savaşmalarını sağlıyor. Tedaviye kemoterapi de eklenince kanser durdurulmuş oluyor ve hastalığın tekrarlanması önleniyor. Herceptin'in kullanılabileceği vakalar ise Her2 testiyle tespit ediliyor.
Yayın tarihi: 23.06.2005
562
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.