Sağlık

Kalp'te bir iyi, bir kötü haber var

Kalp'te bir iyi, bir kötü haber var

Avrupalı kadınlarda birinci ölüm nedeni kalp. İyi haberse, Akdenizli kadınlarda, kalpten ölüm daha az...

Tüm damar sistemini etkileyen 'aterotromboz'; kalp krizi, felç (beyin krizi) ve periferik damar hastalığı gibi ölüm ve sakatlığa neden olan hastalıklara yol açıyor. Pek çok kişinin bilmediği aterotromboz, 60 yaş üzerinde, yaşam beklentisini 8 - 12 yıl kısaltıyor. Damarda pıhtı oluşturan 'aterotromboz', dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 28'inden sorumlu. Her yıl dünyada 32 milyondan fazla aterotromboza bağlı kalp krizi ve felçler meydana geliyor.

İkinci sırada felç var

Viyana'da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi'nde Sanofi-Synthelabo ve Bristol-Myers Squibb firmalarının sunduğu raporlara göre; tüm Avrupa ülkelerinde kadınlarda birinci ölüm nedeni, kalp damar hastalıkları. Fransa hariç, erkeklerde de aynı durum geçerli. Kalpten sonra gelen ölüm nedeni, 'beyin krizi' olarak adlandırılan felç. Akdeniz ve kuzey ülkelerinde felç ve kalp hastalıklarının kadınlarda görülme sıklığı ise daha az.

Yayın tarihi: 13.09.2003
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.