Sağlık

Kalp yogası

Kalp yogası

Yoga yapanların kan şekerleri ve tansiyonları düşüyor.

Kalp Arıtma Programı çerçevesinde 'Kalbinizi Sevin' konulu bir konferans veren Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bypass ameliyatı olan herkese kalp yogasını tavsiye ettiğini söyledi.

Prof.Dr.Sönmez, kalp yogasının faydalarını anlattı: "Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendiriyor, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlıyor. Araştırmalara göre, üç-altı aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol ediliyor. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene giriyor. Bu yoganın stres hormonu adrenalini azaltıp, mutluluk hormonu endorfini artırmasının bir sonucudur. Genel yoganın içinde akrobatik hareketler de var. Yüksek tansiyonu olan birinin üç dakika başını öne doğru eğip, ellerini arkaya doğru tutması doğru değil. Bu nedenle biz kalp yogasında, yoganın hafifletilmiş formunu kullanıyoruz. Çalışmalarımız 45 dakika yoga, 15 dakika meditasyonu içeriyor. Bir farklılık daha yaptık biz meditasyona ney müziğini ilave ettik. Hastalar bir yandan yogayı yabancı bulsalar da ney sayesinde onlara daha sıcak geliyor. Neyin gerçekten rahatlatıcı bir etkisi var. Yoga, zamana meydan okuyarak, stresi azaltan, kalbi açan, hayatı zenginleştiren, bilimsel olarak kanıtlanmış metodlarla kalp hastalarına yardımcı oluyor. Yoga, kalp ameliyatı geçiren hastaların günlük yaşamlarına daha hızla dönmelerini, ameliyat sonrası yaşanan depresyon dönemini geçirmeden hayata devam etmelerini sağlıyor."

Tek derslik bir yoga seansının bile kişide hissedilir düzeyde fayda sağladığını belirten Memorial Hastanesi Kalp Yogası Uzmanı Dr. Neslihan İskit, kalp yogasının nasıl uygulandığını anlattı: "Kalp yogası dört bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Asanalar (temel duruş biçimleri) , Pranayama (nefes teknikleri), derin gevşeme ve meditasyondur.

Kalp yogası bildiğimiz yogadan çok farklıdır. Temel olarak kullanılan asanalar, (duruşlar) kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir, stresi kontrol eder. Bu duruşlar ayakta ya da oturarak yapılabilir ve hastaların klinik durumları göz önüne alınarak uygulama yapılır. Yoga yapılan ortamın bazı özellikleri olmalıdır. Yoga yapılırken odanın ısısı ne soğuk ne de sıcak, ılık olmalı yani bedenin akıp gidebilmesi için uygun bir sıcaklık olmalıdır. Egzersizler sessiz bir alanda, çeşitli uyaranlardan uzak yapılır. Duruşlar her yaşta ve hemen hemen her sağlık koşulundaki insana tavsiye edilir. Hasta, kendisi için rahat olacak veya rahatsızlık verecek bir duruşu yapmakta serbesttir. Ağrı ya da acı hissettiği noktada duruşa devam etmez, gevşeme pozisyonuna geçer tam olarak gevşer ve derin nefes alır. Ağrı geçtikten sonra devam etmenin mi yoksa derin nefesle egzersizi bitirmenin mi en iyisi olacağına kendisi karar verir."

Amerika Kalp Birliği Bilimsel Kurulu; 6 haftalık yoga ve meditasyon programı sonunda, damar fonksiyonlarının %17 oranında geliştiğini, aynı çalışmanın kalp hastalarının damar fonksiyonlarında %70 oranında gelişme sağladığını açıklamıştır.
Yayın tarihi: 15.09.2005
995
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.