Sağlık

Kalp yapan her şey, Alzheimer da yapıyor

Kalp yapan her şey, Alzheimer da yapıyor

Bilim adamları kalp hastalıklarına yol açan her şeyin Alzheimer'a da neden olduğunu ortaya çıkardı. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bir grup araştırmacı, kolesterol ile APP adı verilen bir protein arasındaki ilişkiyi inceledi ve kolesterol seviyesinin yükselmesinin Alzheimer'da sanılandan daha büyük bir rol oynadığı ortaya çıkardı.

Beyin ve kalp gibi önemli organlarda bulunan APP proteininin normal şartlarda ne gibi bir rol oynadığı bilinmemekle birlikte, Alzheimer'lı kişilerde APP'nin anormal bir biçimde işlemden geçtiği ve ''beta amyloid protein''e dönüştüğü görüldü. Bu protein, parçalara ayrıldığı zaman, Alzheimer hastalarının beyinlerindeki karakteristik yapısal anormalliklerden biri olan plakaları oluşturuyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, yüksek kolesterolün APP seviyelerini artırdığını göstermişti. Ancak, son araştırma, yüksek kolesterolün aynı zamanda ''amyloid beta'' proteinlerinin parçalanarak plaka oluşumunu hızlandırdığını ortaya koydu.

Araştırma sırasında, yüksek kolesterol seviyesinin, hücrelerde dolaşan kolesterol miktarını yükselterek, sinir hücrelerini riske sokan bir kimyasal reaksiyon başlattığı da görüldü. Bu başıboş kolesterol, sinir hücreleri için zehir niteliği taşıyor. Ancak, bu başıboş kolesterole yapışarak onu parçalanmak üzere karaciğere gönderen ve sorunu azaltan yeni bir protein daha bulundu.

Yapılan araştırmanın sonuçları, Stockholm'de geçtiğimiz Cumartesi günü başlayan ve dünyanın en önemli konferanslarından biri olarak kabul edilen uluslararası toplantıya sunuldu. Alzheimer Derneği tarafından organize edilen altı günlük konferansa katılan dört bin bilim adamı, hastalığın muhtelif yönlerini tartışacak.

Bugüne kadar Alzheimer hastalığına neyin neden olduğu kesin olarak bilinmiyordu. Ancak genetik faktörlerin ve çevrenin önemli olduğuna inanılıyordu. Yapılan araştırmalar, kalp hastalığına yol açan belli risk faktörlerinin, Alzheimer gibi nörolojik bozukluklara da kaynaklık ettiğini gösteriyor.

Ünlülerin hastalığı

Alzheimer'a yakalanan birçok ünlü kişi var. Eski ABD başkanlarından Ronald Reagan ve 1999'da 79 yaşında ölen İngiliz yazar ve felsefecisi İris Murdoch, bunlardan yalnızca ikisi. Türkçeye İtalyan Kızı, Kesik Bir Baş, Sartre'ın Yazarlığı ve Felsefesi, Ateş ve Güneş, Kumdan Kale gibi eserleri çevrilen İris Murdoch, çağdaş İngiliz edebiyatının en büyük isimlerindendi.
Yayın tarihi: 22.07.2002
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.