Sağlık

Kalp riski, erken yaşlarda çıkabilir

Kalp riski, erken yaşlarda çıkabilir

Çocuklardaki yağ depolanmasıyla kalp hastalıklarının işareti olan C-reactive proteini (CRP) arasında ilişki olduğu saptandı.

Araştırmanın, kalp hastalıklarına yol açan iltihaplanma elemanlarının, risk grubunda yaşamın erken yıllarında ortaya çıkabileceğini belirlediği bildirildi. Amerikan Kronik Hastalıklar Merkezi ile Hastalıkları Önleme ve Korunma Merkezi uzmanları, vücuttaki yağ oranı ile birlikte C-reactive protein oranının da kanda yükseldiğini belirledi. Uzmanlar, araştırma sonucunun çocuklarda C-reactive protein testinin yapılması gerektiğini ortaya koymadığını kaydetti. C-reactive protein testinin özellikle yetişkinlerde yapıldığı biliniyor. Araştırmanın çeşitli yaş gruplarındaki risk faktörlerini belirleme açısından önem taşıdığı belirtildi. Dr. Earyl S. Ford, vücuttaki yağ oranının kız ve erkek çocuklarda CRP yoğunluğunu ortaya koyabilen en geçerli işaret olduğunu bildirdi.

Araştırmayla ilgili rapor, Amerikan Kalp Birliğinin Circulation Journal adlı dergisinde yer aldı.
Yayın tarihi: 19.08.2003
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.