Sağlık

Kalp krizinin yeni aktörü damardaki gizli plakalar

Kalp krizinin yeni aktörü damardaki gizli plakalar

Time'ın son sayısında ''Kalpteki Gizli Tehlike'' başlığıyla verilen haberde kalp kriziyle ilgili yeni kanıtlara ışık. Haberde damar duvarındaki plakalardan ''katil'' olarak söz edildi.

Dergi, şunları yazdı:
''40-50 yaşlarındaki bir erkeğin rutin check-up'ta sapasağlam çıkmasından kısa bir süre sonra kalp krizinden ölmesinin sırrı çözüldü. Kalp krizinin tek sorumlusu koroner damarlarda biriken yağlar değil. En küçük ve en zor fark edilebilen plakalar en tehlikelisi. Bunlar kolesterol, bağışıklık hücreleri ve damar tıkanıklığını getirebilecek diğer faktörlerden oluşuyor. Plakalar sert ve yumuşak olarak ikiye ayrılıyor. Yumuşak olanların kırılması, çözülmesi ve damar tıkanıklığına yol açma olasılığı daha yüksek. Yumuşak plakalar damar duvarına gömülü olduğundan ve kırılmasına ilişkin herhangi bir sinyal de vermediğinden risk iki misline çıkıyor.''

Time'e göre geçenlerde Atlanta'daki Amerikan Kardiyoloji Üniversitesi'nin toplantısında tüm kalp krizlerinin yüzde 80'inin her an çözülmeye elverişli bu plakalardan kaynaklandığına ilişkin veriler gündeme getirildi. Bazı doktorlar ultrasonla, bazıları ise MR ve diğer modern tekniklerle bu plakaların izlerini sürüyor.

Araştırmacılar kalp krizinin yeni aktörü bu plakaların ortaya çıkartılabilmesi ve tehdidin belirlenebilmesi için kolesterol düşürücü ilaçların bir umut olduğunu, damarlardaki yağların azalması halinde plakaların görülebileceğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 27.06.2002
759
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.