Sağlık

Kalp krizinin bir başka nedeni...

Kalp krizinin bir başka nedeni...

Rüzgara karşı yürümek, kalp hastalarını en az yokuş ya da merdiven çıkmak kadar yoruyor. Ani kalp krizine dikkat!

Mersin Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Murat Dikmengil, göğüs ve kalp hastalıklarında en büyük tehlikenin rüzgara karşı yürümek olduğunu söyledi.

Yokuş çıkmak kadar yorucu
Dikmengil, Akdeniz Bölgesi'nde ılıman bir iklim yaşanmasına rağmen özellikle sabahın ilk saatleri ve akşam üzeri aşırı rüzgarların hakim olduğunu açıkladı:

"Rüzgara karşı bırakın koşmayı yürümek bile tıpkı bir yokuş çıkmak ya da merdiven çıkmak gibi kalp hastalarını yorar. Tüm kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgara karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda mümkünse evden çıkmamalarını öneriyoruz. Aksi takdirde ani kalp krizleri yaşanabilir."

Her spor dalı uygun değil
Dikmengil, sporun hangi dalı olursa olsun, kişinin sağlık durumuna göre yapacağı sporu seçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dikmengil, "Bunun için bu hastalık için gerek yaşı gerekse ailesel öyküsüyle potansiyel görülen kişiler rutin kontrollerini mutlaka yaptırmalı" dedi.

Efor testi şart
Birçok kişinin spor yapabildiği için kalp hastası olamayacağı yanılgısına düştüğünü belirten Dikmengil, "Oysa, düzenli yürüyüş yapmak, ya da başka spor dallarıyla uğraşmak kalp hastalığı olmadığı anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Dikmengil, kalp rahatsızlığı bulunan birine kesinlikle efor testi uygulanmaması gerektiğine de değindi:
Yayın tarihi: 10.04.2007
1307
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.