Sağlık

Kalp krizini gelmeden saptıyoruz

Kalp krizini gelmeden saptıyoruz

CT adlı cihazla damarlarda görülen en küçük tıkanıkların bile saptanıyor.

Kalp Sağlığı konferansı nedeniyle Türkiye'ye gelen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. David Earl Bush, CT adını verdikleri bir cihazla damarlarda görülen en küçük tıkanıkların bile atlanmadığını söyledi.

Johns Hopkins Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. David Earl Bush, 'Kalsiyum Skorlaması' adı verilen testi CT adındaki cihazla yaparak damarlara çöken kirece bakıp kalp krizi riskini saptadıklarını söyledi.

Dr. Bush, bu testin daha önce kalp krizi, anjiyoplasti, balon tedavisi görmemiş, ancak ailesel kalp riski bulunanlara yapılmasını önerdi.

'Framingham Risk Skorlaması' adını verdikleri bir test daha yaptıklarını belirten Johns Hopkins Bayview Medical Center Kalp Kateterizasyon Ünitesi Direktörü Prof. Dr. David Earl Bush, bu testle düşük, orta ve yüksek seviyede kalp krizi geçirme oranlarının saptandığını bildirdi.

Anadolu Sağlık Merkezi'nce düzenlenen 'Kalp Sağlığı' konferansı nedeniyle İstanbul'a gelen Prof. Bush, CT cihazıyla yapılan incelemede damarlarda görülen küçük tıkanıklıkların bile atlanmadığını belirtti.

Dr. Bush, ABD'de kalp ameliyatı sayısının azalmasına karşın, anjiyoplasti ve stent uygulamalarının sayısının arttığını söyledi.

Dr. Bush, şöyle konuştu:

'Ana koroner damarda tıkanma varsa cerrahiye yolluyoruz. Damarların başlangıç ve uç kısımlarında darlık varsa stent takıyoruz.'

Doktor sözü dinlemeyen ikinci krize giriyor

Kalp krizi sonrası genç yaşlı tüm hastalarda depresyon ortaya çıktığına değinen Prof. Bush, 'Ancak depresyona bağlı ölüm yaşlılarda daha fazla görülüyor.

Hastaların yüzde 15-20'sinde ilk 4-6 ay arasında majör depresyon ortaya çıkıyor' diye konuştu.

Dr. Bush, hastaların doktorların önerilerini dikkate almadığını, yaşam tarzlarını değiştirmediklerini, bu nedenle yeniden kriz geçirdiklerini söyledi.
Yayın tarihi: 26.06.2005
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.