Sağlık

Kalp krizine karşı yarım bardak bira

Kalp krizine karşı yarım bardak bira

Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmada haftada birkaç bira içmenin hipertansiyon riskini azalttığı belirlendi. Ancak fazlası, hipertansiyon riskini artırıyor

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamlarınca yapılan araştırmalar, hafta birkaç bira içmenin hipertansiyon riskini azalttığı gibi, kalp krizi riski ve hamilelik sırasındaki olası komplikasyonları da büyük ölçüde düşürdüğünü ortaya çıkardı. Bilim adamlarına göre, tıpkı şarap gibi birada da antioksidan maddeler bulunuyor. Bu maddeler, kandaki serbest radikallerin damar çeperlerine yapışarak damarları tıkamasını önlüyor.

70 bin hemşirenin bizzat denek olarak yer aldığı ve yıllar süren araştırmanın sonuçlarına göre, günde yarım bardak bira içenlerin kolesterol seviyesi düştüğü gibi, kolesterolün düşmesini sağlayan HDL proteini de artış gösterdi. Araştırmaya göre, biranın bütün bu iyiliklerine karşılık bir de kötü yanı var: Günde bir bardaktan fazla içilen bira, tam tersine, hipertansiyon riskini yüzde 30 artırıyor.
Yayın tarihi: 26.08.2002
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.