Sağlık

Kalp krizine karşı önceden uyaran sistem

Kalp krizine karşı önceden uyaran sistem

Bilim adamları kalp krizine karşı önceden uyaran bir sistem geliştirmek için teknolojinin son ürünü mikroteknolojiden yararlandılar. Sistem kalp hasara uğradığında kana karışan proteinlerin seviyesideki değişikliklerin ölçülmesi yoluyla işliyor. Bu da direğe benzeyen küçük yapılar kullanılarak yapılıyor.

İsviçre'deki Basel Üniversitesi'nden araştırmacılar direğin bir kolunun üst yüzeyini gösterge proteinlerini bir araya getiren antikorlarla kapladılar.

Kalp kasında bulunan, kreatinin kinaz ve miyoglobin adındaki bu proteinler kalp dokularında bir hasar meydana gelmesinin ardından kana karışıyor. Yoğunlukları ne kadar yüksek olursa kalp krizi de o kadar ağır oluyor.
Bu teknik sayesinde çok sayıda protein aynı anda veya belli bir zaman dilimi içinde gözlenebiliyor. Protein seviyelerini ölçmenin bundan başa yolları da mevcut. Ancak radyoaktif işaretlerin kullanımını gerektiren bu yöntemler zaman alıyor ve anında sonuç elde edilemiyor. Dr Christoph Gerber bu teknolojinin devasa olanaklar sunduğunu, ancak hastalarda kullanılmadan önce daha fazla geliştirilmesi gerektiğini belirterek 'Şu anda kullanılan standartlara bakıldığında bizim yöntemimiz daha hızlı teşhis sunuyor. Ancak, araştırmada sunulan sensörlerin hassaslığı tıbbi açıdan olması gerekn düzeyde değil.' diyor.
Yayın tarihi: 24.12.2002
605
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.