Sağlık

Kalp krizinden ölüm kader değil

Kalp krizinden ölüm kader değil

ABD Clevelend Kliniği Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu, kalp krizi geçirmenin ve kalp krizinden ölmenin kader olmadığını, hastalığı hazırlayan faktörlerin büyük oranda kontrol edilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu, kalp krizi riskinin yaş ve sigara kullanımına bağlı olarak arttığını, ikinci sırada da kolesterol denilen kan yağı düzeylerinin geldiğini belirtti. Tuzcu, kolesterol düzeyinin korunması için sağlıklı beslenme ve egzersiz yapılmasını, gerektiğinde de doktor önerisiyle ilaç kullanılmasını önerdi.

Prof. Dr. Murat Tuzcu, Trabzon'da düzenlenen Kalp ve Damar Sağlığı Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, dünyada ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıklarının ilk sırada yer aldığını belirtti. Kalp krizinin sigara kullanımı, kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, stres gibi risk faktörleri sonucunda meydana geldiğini ifade eden Tuzcu, şunları söyledi:
"Kalp krizi geçirenlerin yaşamlarını incelediğimizde yüzde 90'ında değiştirebilecekleri risk faktörlerinin etkin olduğunu görüyoruz. Bu risk faktörlerinin başında sigara gelmektedir. Sigara içenlerle içmeyenler arasında kalp krizi geçirme riski bakımından kat kat fark var. Risk yaş ve sigara kullanımına bağlı olarak artıyor. İkincisi sırada kolesterol dediğimiz kan yağı düzeyleri geliyor. Eğer iyi kolesterol dediğimiz HDL yüksek, kötü kolesterol dediğimiz LDL düşükse kalp krizi riski de yüksektir. Bunu değiştirmek için daha sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak, bunlar yeterli olmazsa doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmak gerekir."

Yüksek tansiyon

Tansiyonun da Türkiye'de çok yaygın olduğunu, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında, kadınların ise 3'te 2'sinde yüksek tansiyon olduğunu belirten Tuzcu, şöyle konuştu:

"Tansiyonu düşürmek için mutlaka ideal kiloya ulaşmak, egzersiz yapmak, az tuzlu yemek, bunlar olmadığı takdirde düzenli ilaç kullanmak lazım. Şeker hastalığı ve gizli şeker diyebileceğimiz şekerden önce var olan fakat tahribat yapan bir durum da kalp krizi için risk faktörleri arasında. Genellikle bu hafif göbekli, tansiyonu biraz yüksek, kan yağları anormal kişilerde görülen bir durum."

Stresle baş etmenin önemi

Stresin de kalp krizi açısından önemli risk faktörleri arasında yer aldığını kaydeden Tuzcu, stresten tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını, ancak baş etmenin mümkün olabileceğini belirtti. Tuzcu, "Kalp krizini hazırlayan faktörler büyük oranda kontrol edilebilir. Kalp krizi geçirmek ve kalp krizinden ölmek kader değil" diye konuştu.

Seminere katılan ABD'li doktorlar Marcio Garcia, Conrad Simpfendorfer, Valid Saliba ile Samir Kapadia da kalp-damar hastalıklarının nasıl oluştuğu, korunma yolları ve tedavideki son yenilikler konusunda Trabzon'da görevli doktorlara bilgi verdi.
Yayın tarihi: 17.03.2005
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.