Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kalp krizi yaşı 20'ye indi

Kalp krizi yaşı 20'ye indi

Son yıllarda ölümlerin büyük bölümünün kalp hastalıklarından kaynaklandığı ve kalp krizi yaşının 20'lere kadar düştüğü bildirildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim DalıBaşkanı Prof. Dr. İsa Durmaz, kalp-damar hastalıklarının, ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.


Hipertansiyon, sigara, yağ yüksekliği ve şekerin, bu hastalığın 4 ana risk faktörünü oluşturduğunu anlatan Prof. Dr. Durmaz, diğer risk faktörlerinin ise şişmanlık, hareketsiz yaşam ve stres olduğunu kaydetti. Kalp hastalıkları yaşının 20'lere düştüğüne dikkati çeken Durmaz, ''Bununla, sigara kullanım yaşının giderek ilköğretim okulu çağına kadar düşmesi arasında bir ilişki bulunmaktadır. Sigara, stres, hareketsizlik, şişmanlık, beraberinde kalp-damar hastalıklarını getiriyor'' diye konuştu. Prof. Dr. İsa Durmaz, şu bilgileri verdi:

''Sigara kullanımı, kalp krizi riskini artırıyor, damar tıkanıklarına neden oluyor. Kol ve bacak damarlarını tıkayan sigara, kangrene yol açabiliyor. Beyin damarlarını tıkayarak felç yaratıyor, böbrek damarlarını tıkayarak hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açıyor. Erkeklerde ise kasık damarlarını tıkayarak cinsel yetersizliklere neden oluyor.

Solunum sistemine etkileri ise bronşit, anfizem, astım, akciğer ve gırtlak kanserleri olarak kendini gösteriyor. Sigara ayrıca meme kanseri, rahim kanseri, mesane ve prostat kanseri, gebelikte anomali ve düşükler, erken menopoz, ağız kokusu yapıyor.''

Sigaradan kurtulanların vücudundaki oksijen miktarının 8 saat sonra normale döndüğünü, 2 hafta ile 3 ay sonrasında dolaşım dengesinin düzeldiğini belirten Prof. Dr. İsa Durmaz, bu süre sonunda akciğer fonksiyonlarının yüzde 30 oranında arttığını, 1-9 ay sonra öksürük krizlerinin bittiğini ve bronşit bulgularının kaybolduğunu söyledi.

Durmaz, ''Sigarayı bıraktıktan itibaren 1 yıl sonra, kalp krizi riski yüzde 30 azalır, 5 yıl sonra kanser riski yüzde 30-50 azalır ve 10-15 yıl sonra hiç sigara içmeyenlerin taşıdığı riskler aynı düzeye ulaşır'' dedi.

Hipertansiyon, kan yağları ve şeker hastalığı ile şişmanlığa bağlıkalp-damar rahatsızlıklarını önlemek için ise sağlıklı beslenmenin önemine işaret eden Durmaz, stresli yaşam ve hareketsizliğin önlenmesigerektiğini, her yaşta herkesin, yürüyüş başta olmak üzere, düzenli spor ve egzersiz yapması gerektiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 11.06.2002
688
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.