Sağlık

Kalp krizi tehlikesi

Kalp krizi tehlikesi

ABD'nin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Program Direktörü Doç. Dr. Duane S. Pinto, erken yaşlardaki kalp krizini birçok nedenin tetiklediğini bildirdi.

Dr. Duane S. Pinto, 50 yaş üzerindeki kişilerin kalp krizini daha yumuşak geçirdiğini, ancak 30 yaş altındakilerde ani ölümler görülebildiğini ifade etti. Kalp krizindeki en önemli etkenlerden birinin sigara içilmesi olduğunu ifade eden Pinto, sigaranın bırakılması halinde kalp krizi riskinin 1 yıl içinde azaldığını, akciğer kanseri riskinin ise birkaç yıl daha sürdüğünü anlattı.

"Birçok neden kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasını tetikliyor" diyen Duane S. Pinto, ABD'de çocukların obezite sorunu yaşadığını, bunun önüne geçmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Sporcularda sık sık meydana gelen kalp krizlerine de değinen Pinto, "Sporcularda sıklıkla kalp ritim bozuklukları olur. Buradaki zorluk kalp hastalıklarının doğuştan olması ve fark edilememesidir. Sporun içinde kalp hastalıklarından anlayan bir spor hekimi olmalı, ayrıca sporcuların aile öyküsü de o hekimin elinde bulunmalı" diye konuştu.
Yayın tarihi: 25.10.2006
987
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.