Sağlık

Kalp krizi riskinin belirlenmesinde kolesterol yerine protein

Kalp krizi riskinin belirlenmesinde kolesterol yerine protein

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, iltihaplanmayla ilişkili olan bir proteinin seviyesinin ölçülmesi kalp krizi geçirme riski yüksek olan, bu riskleri başa yoldan belirlenemeyecek olan insanların saptanmasına yardımcı oluyor.

C-reaktif protein ya da CRP olarak bilinen protein kalp krizinin ya da diğer kalp ve damar hastalıkları riskinin tahmininde 'kötü' kolesterol düzeylerine göre daha hassas bir tahmin aracı.
İltihaplanmanın göstergesi olan C-reaktif protein, aralarında kalp krizi, inme, kalbin aniden durması ve damar tıkanıklığı da bulunan çok sayıda hastalığa yakalanma riskinin artmasıyla ilişkilendiriliyor.
New York'ta bulunan Columbia Üniversitesi'nden Dr. Lori Mosca 'Sonuçlar C-reaktif proteinin kalp ve damar hastalıklarında başlı başına bir tahmin aracı olduğuna ilişkin artmakta olan kanıtlara ekleniyor. Ancak C-reaktif protein ile kalp ve damar hastalıkları arasındaki ilişki doğrulanıncaya dek C-reaktif protein yoluyla değerlendirme yapılması için henüz erken. Bilimciler ve bu konuyla ilgili karar alan yetkililer ortaya çıkan risk etmenlerinin ölçülmesi için tarama ilkelerinin denenmesi ve belirlenmesinde daha sistematik bir yaklaşım sergilemeliler.' diye konuşuyor.
Yayın tarihi: 16.11.2002
817
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.