Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kalp krizi riskini gözardı etmeden yiyin!

Kalp krizi riskini gözardı etmeden yiyin!

Alman bilim adamları, kadınların beslenme alışkanlıklarının kalp krizi riski üzerinde önemli etkileri olduğunu açıkladılar.

Hamburg Üniversitesi tarafından yapılan CORA isimli araştırmada 200 kalp hastası kadınla aynı yaştaki 255 sağlıklı kadın karşılaştırıldı.

Karşılaştırma sonucunda, beslenme alışkanlıklarının kalp hastalıkları üzerinde belirgin etkisinin bulunduğu ortaya çıktı.

Kalp ve dolaşım hastalıklarının sanayi ülkelerindeki en önemli ölüm nedenlerinden biri olduğunu hatırlatan bilim adamları, sigara, fazla kilo, kolesterol, stres, yüksek tansiyon ve şeker hastalığının bilinen önemli risk faktörleri olduğunu söylediler.

Bilim adamları, beklenenin aksine sigaranın kadınlarda tek başına kalp hastalıkları nedeni olmadığını belirterek, tütünün başka faktörlerle birleşince risk oluşturduğunu ifade ettiler.

Araştırmada, kadınlarda sağlıksız beslenmenin, diğer risk faktörlerinden çok daha tehlikeli olduğu tespit edildi.

Kalp hastası kadınların, sağlıklı kadınlara göre daha fazla kalori aldığını, yağlı et, sos ve tatlı yediğini kaydeden bilim adamları, sağlıklı kadınların daha çok meyve ve sebze tükettiğini ve spor yaptığını söylediler.
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.