Sağlık

Kalp krizi kadınlarda daha tehlikeli

Kalp krizi kadınlarda daha tehlikeli

Kadınlar kolesterol sorununu erkeklere has bir problem gibi düşünür, pek üstlenmek istemezler.

Kolesterolden uzak durur, osteoporoz, menapoz, meme kanseri üçgeninin içinden pek çıkmak istemezler! Orta yaş virajına yani menapoza kadar kadınların kolesterole karşı ciddi bir koruma altında oldukları doğrudur. Östrojen hormonunun açtığı kolesterolden koruyucu şemsiye, menapozla birlikte kapanınca kolesterol yüksekliği sorunu kapıyı yavaş yavaş çalmaya başlar. Kolesterol yüksekliği ve onun en korkulan sonucu 'kalp krizi' menapoz kadınları için ciddi bir tehlikedir. Meme kanserinin öyle çok büyütüldüğüne bakmayın! Kolesterol yüksekliği ve buna bağlı kalp krizlerinin orta yaş kadınlarını bekleyen sağlık tehditleri içinde en tehlikelisi olduğunu sakın unutmayın. Orta yaş kadınının kalbi fazlaca kırılgandır! Özellikle kolesterolden hiç ama hiç hoşlanmaz.

Belirtileri farklı

Kadınlarda kalp krizleri erkeklere oranla -ne yazık ki- çok daha tehlikeli seyrediyor. İlk krizde hayatını kaybeden kadınların sayısı erkeklere oranla daha fazla. Bunun en önemli nedeni kalp krizinin kadınlarda bilinenden daha farklı belirtilerle ortaya çıkmasıdır. O bildik ve tipik göğüs ağrısı, sol kola, boyna, omza, çeneye yayılan ağrı, uyuşma ya da karıncalanmalar kadınlarda çoğu kez görülmüyor. Kadınlarda kalp krizinin en önemli belirtileri, güçsüzlük, halsizlik, bitkinlik ya da yorgunlukla beraber ortaya çıkan baş dönmesi, baygınlık hissi, soğuk terleme, mide bulantısı ve kollarda ağırlık duygusudur.

Kadınların kalp krizlerini de farklı karşılamalarını, öyle pek çabuk teslim olmamalarını anlamak şaşırtıcı değil. Kadınlar ağır kalp krizlerini bile göğüs ağrısından çok, baş dönmesi, göz kararması, yüz, el ve ayaklarda soğuk soğuk terlemeler ile işi geçiştirmeye çalışıyor. Ne yazık ki ilk krizi ya ciddi zararlarla atlatabiliyorlar ya da kalp ritim bozuklukları veya akut -birdenbire oluşan- kalp yetmezliği sonucu yaşamlarını kaybediyorlar.

Kolesterole dikkat

Kadınların kolesterol sorununa en az erkekler kadar önem vermeleri gerekiyor. Bu konudaki dikkatlerini özellikle menapoz öncesi dönemde daha da yoğunlaştırmaları zorunlu gibi görünüyor. Egzersiz noksanlığı, sigara içme alışkanlığı, kilo fazlalığı, depresyon, endişe gibi kalp-damar hastalığını kolaylaştıran faktörlerin kadınlar arasında daha yaygın olduğu dikkate alınırsa kadınların bu uyarıyı oldukça dikkatli bir değerlendirmeden geçirmeleri gerekiyor.

Bu arada aklınızda olsun! Kolesterol yüksekliği tedavisi için statin grubu ilaçları uzun süre kullananlarda Coenzym Q-10 isimli doğal maddenin azalabileceğini gösteren bulgular var! Vücudun enerji üretimi için gerekli, hücrelerin enerji üretim merkezleri mitokondiriler için önemli bir yakıt olan bu maddenin azalmasının bazı olumsuz sonuçları olabilir. Statinlerle oluşan kas yorgunluğu sorunundan hastaları korumak için bu ilacı kullanmaya başlayanlara destek olarak Coenzym Q-10 eklenmesini öneren hekimler var. Özellikle kalp yetmezliği ve kas güçsüzlüğü sorunu yaşayanlara statinlerle birlikte günde 200-400 mg Coenzym Q-10'e başlanması yararlı olabilir. Uzun süredir statin kullanan biriyseniz besin desteklerinizin arasına Coenzym Q-10 ilave etmeyi doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Prof.Dr.Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 21.12.2005
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.