Sağlık

Kalp kanserine dikkat!

Kalp kanserine dikkat!

Nefes darlığı, günlük işlerini yapamama, baş, boyun ve vücudun üst kısmında ödem, dokularda sertleşme, sırtüstü düz yatamama şikayetleri nedeniyle hastaneye başvuran 40 yaşındaki İbrahim Artmaz'a 'kalp kanseri' tanısı kondu. Hastalık bugüne kadar Türkiye'de yalnızca 7 kişide görüldü.

Kalp kanseri genellikle genç ve orta yaştaki erkeklerde ve yüzbinde 1 sıklıkta görülen bir hastalık. Medikal Park Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Direktörü Doç. Dr. Barbaros Kınoğlu, meslek yaşamında biri asistanlık sırasında olmak üzere iki kez böyle bir vakayla karşılaştığını ve vakanın uluslararası bilimsel yayın organlarına gönderileceğini söyledi. Türkiye'den kalp tümörüyle ilgili şimdiye kadar sadece 7 hasta bildirildi.

Sarkom türü tümör

Şoförlük yapan 3 çocuk babası Artmaz'ın ilk şikayetleri 5 ay kadar önce başladı. Ancak hastaneye götüren ağır belirtiler kısa zaman sonra gelişti. Ekokardiyografide kalpte tümör görüldü. Kan testleri yapıldı. Doku testinde tümörün biyopside habis olmadığı söylendi. Bunun üzerine Artmaz'ın ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyatta göğüs kafesi açılında tümörün kalbin içine, dışına ve çevre organlara doğru büyüdüğü görüldü. Ameliyat sırasında tümörden örnek alan patalog ilk incelemeyi yaptı ve tümörün çeşidinin yine kalp kanserlerinde ender görünen 'sarkom' olduğu anlaşıldı. Artmaz onkologların kararına göre ilaç ve ışınla tedavi edilecek. Dr. Kınoğlu'nun verdiği bilgiye göre, kalp kanserleri ya önce kalpte başlayıp diğer organlara yayılıyor ya da başka bir organdan kalbe sıçrıyor. Her ikisi ender görülse de kalpte başlayanına çok daha seyrek rastlanıyor. Dr. Kınoğlu 'Biz bu vakanın verilerini saygın tıp dergilerinden Journal Of Thoracic and Cardiovascular Surgery'e göndereceğiz' dedi.

Mesude Erşan/ Hürriyet
Yayın tarihi: 05.04.2004
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.