Sağlık

Kalp hastalıklarını önleyen protein

Kalp hastalıklarını önleyen protein

Dünyanın bir numaralı ölüm nedenleri arasında yer alan enfarktüs, daha hafif bir rahatsızlık olan kalp spazmı ve benzeri kalp hastalıklarını önleyen melusin adlı bir protein keşfedildi.

Nature Medicine adlı yüksek prestijli dergi de de yer alan bu önemli bilimsel buluş, Torino ve La Sapienza - Roma Üniversiteleri'ndeki araştırma görevlilerinin ortak çalışması sonucu gerçekleşti.

Önemli kalp rahatsızlıkları arasında yer alan kalp yetmezliğinin birçok sebebi bulunuyor. Bunlar arasında en sık rastlananı ise, yüksek tansiyona bağlı olarak kalbin daha fazla kan pompalamasının gerekmesi ve dolayısıyla kalbin normalden fazla güç harcayarak yorulması nedeniyle ortaya çıkan kalp yetmezliği.

Araştırmacılar yeni keşfettikleri ve melusin adını verdikleri, kalpte ve diğer kaslarda bulunan proteinin, hipertansiyona karşı koymak için kalbin aşırı miktarda kan pompalaması gereken durumlarda ihtiyaç duyduğu kuvveti sağlayan süreci başlatmaya yaradığını belirtiyorlar.

Sonuç olarak, bu proteinin bulunuşuyla, kalp hastalıklarıyla mücadele konusunda çok önemli bir adım atılmış oluyor. Uzmanlar, bu proteninin özelliklerinin incelenerek yeni ilaç ve yeni tedavi yöntemleri konusunda gelişmel kaydedileceğini belirtiyorlar.Yayın tarihi: 12.01.2003
907
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.