Sağlık

Kalp hastalıkları..

Kalp hastalıkları..

Kalp hastalığı riski doğuran nedenlerin tümüne yakınının, sağlıksız alışkanlıkların yol açabildiği dört riskten oluştuğu saptandı.

Yaygın olarak görülen kalp krizlerinde, sigara, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığının önemli rol oynadığı belirlendi. Araştırmada, 10 kalp hastasından dokuzunda risk faktörlerinden birinin, kalp hastalığı belirlenmeden önce yıllarca bulunduğu belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan iki ayrı araştırmada, daha önceki birçok araştırmanın sonuçları analiz edildi.

Tıp literatürlerinde kalp sorunu bulunan hastaların yarısında, bilinen dört risk faktöründen herhangi birinin bulunmadığı belirtiliyor. Yeni araştırmalarda ise kalp krizi geçiren erkeklerin yüzde 92´sinde, kadınların ise yüzde 87´sinde belirlenen dört risk faktöründen en az birinin rol oynadığı saptandı. Uzmanlar, belirlenen dört risk faktöründen üçünün oluşmasında rol oynayan şişmanlık sorununun, önemle ele alınmasına ve tedavi edilmesi gerektiğine işaret etti.

Şişmanlığın yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı nedeni olabildiği biliniyor. Sigaranın ise kalp hastalığının oluşmasında büyük rolünün olduğu ve bu riskten kurtulmak için sigaraya hiç başlamamak gerektiği bildirildi.

Northwestern Üniversitesi´nde 386 bin 915, Cleveland Klinik Vakfı´nın yaptığı araştırmadaysa belirlenen risk faktörlerinden en az birinin bulunduğu 122 bin 485 yetişkin hastayla ilgili bilgiler analizedildi. Her iki araştırmada, risk faktörlerinin kalp hastalıkları üzerindeki rolleriyle ilgili olarak, birbirine yakın sonuçlar elde edildi. Araştırmayla kalp hastalıklarının oluşmasındaki nedenlere yeni birbakış açısı getirildiği ifade edildi. Yeni aaştırmalarla belirlenen dört risk faktörünün kalp hastalığıüzerindeki rolünün, kesin olarak belirlenmesi gerektiğine de işaret edildi.

Araştırma raporu, Amerikan Tıp Kuruluşu-Journal dergisinin Ağustossayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 22.08.2003
895
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.