Sağlık

Kalp hastalarına kök hücresi umudu

Kalp hastalarına kök hücresi umudu

Ağır kalp hastalığı teşhisi konan binlerce insana kısa süre içinde yeni umutlar doğabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki doktorlar kök hücrelerini kullanarak, kalbin vücudun her yerine yeterince kan pompalamaktan aciz kaldığı kalp yetmezliğine yakalanan hastaları başarılı bir biçimde tedavi ettiler.

Sonuçlar bu tekniğin hastaların daha uzun yaşamasına yardımcı olabileceği yönündeki kanıtları daha da güçlendiriyor.
Yapılan işlem hastanın kemik iliğinden kök hücrelerinin alınması ve doğrudan kalp kaslarına enjekte edilmesini içeriyor.
Kök hücreleri başka herhangi bir hücreye dönüşme yetisine sahip olan usta hücreler. Bilim adamları bu hücrelerin yeni damar ya da kalp kası hücrelerine dönüştüğü kanısındalar.

Klinik denemeler
Rio de Janeiro'daki Federal Üniversite'den ve Texas Kalp Ensitüsü'nden doktorlar bu tekniği 21 Brezilyalı hasta üzerinde test ettiler.
Hastaların hepsinde ağır kalp hastalığı vardı.
Denemeye başlanlık eden Dr James Willerson 'Bu hastalar çaresizce hastaydılar.' diye konuştu.
'Yaşamlarını yitirme riskleri görece yüksekti, başka hiçbir tedavi türü yoktu, çünkü kalp yetmezlikleri çok vahim bir aşamaya ulaşmıştı.' diye ekledi.
Denemenin sonuçlarını değerlendiren Dr Willerson 'Eğer bulgularımız daha büyük denemelerle doğrulanırsa, bu yöntem ağır kalp yetmezliğine etkili bir tedavinin geliştirilmesinin önünü açabilir.' açıklamasnıı yaptı.
Sonuçlar Amerikan Kalp Derneği'nin Circulation (Dolaşım) adlı dergisinde yayınlandı.
Yayın tarihi: 23.04.2003
661
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.