Sağlık

Kalp damarlarını temizleyen ilk ilaç umut verdi

Kalp damarlarını temizleyen ilk ilaç umut verdi

Laboratuvarda geliştirilen iyi kolesterol, altı haftalık süre içinde kalp hastalarının damarlarındaki yağ birikimini yüzde 4 düşürdü

Kalp hastalıklarının tedavisinde çığır açabilecek bir yöntem geliştirildi. ABD'li bilim adamları, laboratuvar ortamında geliştirdikleri
'iyi kolesterol'ün tıkalı damarları açtığını kanıtladı. Yöntem geliştirilmeye muhtaç olmakla beraber umut vaat ediyor.

Araştırma, Cleveland Kliniği'nde, önceden kalp krizi veya anjiyo geçirmiş 47 hasta üzerinde yapıldı. Hastalara altı hafta boyunca, ETC-216 adlı yapay HDL, yani laboratuvar ortamında üretilmiş 'iyi kolesterol' verildi. Sonuçta bu deneklerin kalp damarlarında yağ birikmesi sonucu oluşan daralma yüzde 4 oranında azaldı. Uzmanlar, ilk kez bir 'ilacın' damarları temizlediğini ve yağların yüzde 1'inden fazlasını yok ettiğini söyledi.

Araştırma ekibinin başkanı Kardiyolog Steve Nissen, "Artık kolesterol tabakalarını ilaçlarla yok edebileceğimizi biliyoruz. Bu HDL'nin damar tıkanmalarına karşı kullanılabileceğini kanıtlayan ilk araştırma" dedi. "Bu hastalığın kronik ve sürekli ilerleyen bir süreç olmadığını gördük. Kolesterol plakalarını yok etmek için aylara, yıllara ihtiyaç yok" diye konuşan Nissen, konuyla ilgili daha ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. ETC-216'nın kimi kişilerde mide bulantısına neden olduğu görüldü.
Cleveland Kliniği uzmanları, iyi kolesterolle ilgili deneyi 30 yıl önce İtalya'da keşfedilen, 'teorik olarak hasta ama pratikte sağlıklı köylülerden' ilhamla gerçekleştirdi. İtalya'nın kuzeyindeki Limone Sul Garda'da yaşayan köylülerin 40'ının kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu saptayan bilim adamları, buna karşılık köylülerin çok sağlıklı olduğunu görmüş, bu durum tıp tarihine geçmişti.
Araştırmalarda, bu köylülerde HDL'de bulunan ve ender rastlanan bir protein türüne rastlanmıştı.

Radikal
Yayın tarihi: 07.11.2003
1783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.