Sağlık

Kalp by-pass'ı beyni etkiliyor

Kalp by-pass'ı beyni etkiliyor

Kalbinizi korumak için yapılan ameliyatlar beyninizi riske sokuyor. Yapılan iki çalışma kalp by-pass ameliyatlarının hafızaya kalıcı etkilerinin olduğu yolunda yeni kanıtlar ortaya çıkardı.

Amerika'da yılda 500.000'den fazla by-pass ameliyatı kalbe kan akışının tekrar sağlanması için yapılıyor. Her ne kadar önceki çalışmalar, bazı hastaların düşünme sakatlanmalarının bazı tiplerinden ya da ameliyattan 6 ay sonra meydana gelen beyin fonksiyonu sakatlanmalarından şikayetçi olduğunu gösterse de bu etkilerin ölçülmesi çok zor.

Fakat, hasta beyinlerini ameliyat öncesi ve sonrasında inceleme, uzmanlara prosedürün beyni uzun veya kısa vadeli dönemlerde etkilediği yolunda kanıtlar sunuyor.

The Archives of Neoroloji dergisinin Temmuz 2002 baskısında yayınlanan ilk çalışma, bir grup Alman araştırmacının by-pass ameliyatı geçiren 70 yaş altındaki 35 hasta üzerinde yaptığı incelemeleri gösteriyor. Yapılan konsantrasyon, dikkat verme, kısa dönem hafızası ve el göz koordinasyonunun ölçüldüğü bir dizi testin beraberinde beyin scanleri ameliyattan önce ve sonra çekiliyor.

Araştırmacılar, ameliyattan sonra hastaların %26'sının beyinlerinde kan akışının azaldığı bölgeler bulunduğunu tespit ettiler. Fakat, yetenek testlerine göre bu lezyonların herhangi bir sakatlıkla bağlantısı olmadığı belirlendi.

Scanler aynı zamanda beynin hücre zedelenmesine belirten belirli bileşiklere karşı nasıl tepki verdiğini gösteren değişiklikleri açığa çıkarıyor. Bu değişikliklerin gözlendiği hastaların düşünme testlerinde düşük skorlar elde edildi. Fakat, beyin fonksiyonlarının ameliyattan sonraki 10-14 gün içerisinde normal seviyesine döndüğü görüldü.

Almanya'daki Wurzburg Üniversitesi'nden araştırmacı MD Martin Bendszus ve arkadaşları ameliyat sonucu meydana gelen beyin iltihaplanmasının beyin fonksiyonlarını geçici gerilemeye sevkettiğini söylüyor. Buna ek olarak, ameliyat esnasında kan sirkülasyonunu sağlamak için kullanılan kalp/akciğer makinasının kanda küçük hava kabarcıkları yaratabildiğini, bunun da kısa süreli beyin zedelenmesine neden olabileceğini düşünüyorlar.

Wilmington'daki North Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacıların yaptığı ikinci çalışma ise, beyindeki bu negatif etkilerin ameliyattan sonra haftalar boyunca sürebildiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, ameliyattan önce iki ve ameliyattan sonra 3-4 hafta boyunca izledikleri hastaların beyin fonksiyonlarını 49 sağlıklı yetişkinin test sonuçlarıyla karşılaştırdılar. Bu sonuçlar, Neuropsychology'nin Temmuz baskısında yer aldı.

Araştırmacılar özellikle ameliyattan önce ve sonra yapılan ilgi ve hafıza testlerinde iki grubun performanslarında çok belirgin farklar olduğunu söyledi.

Prosedürden önce bypass hastaları hafıza testlerinde düşük skorlar kaydetti. Fakat, araştırmacılar bu farklılığı ameliyat kaygılarına ve aynı zamanda temeldeki kalp hastalıklarına bağlıyor.

Ameliyattan sonra karşılaştırılan grup, bypass hastalarına göre dikkat verme ve hafıza testlerinde daha iyi performans sergiledi. Çalışma yazarlarına göre, bu bulgular dikkat vermeyi destekleyen beyin sistemlerinin zedelenmeye karşı daha hassas olduğu görüşünü onaylıyor.

Araştırmacılar, kalp bypass prosedürü diğer önemli ameliyatlar gibi beyini ve sinir sistemini iltihap, oksijen kaybı, düşük vücut temperatürü gibi ender streslere karşı korunmasız bırakıyor.
Yayın tarihi: 16.07.2002
1076
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.