Sağlık

Kalp ağrınızı başka ağrılarla karıştırmayın!

Kalp ağrınızı başka ağrılarla karıştırmayın!

Kalp ağrılarını tanıyın, başka ağrılarla karıştırmadan tedavide ilk adımı atmak için zaman kazanın...

Hastanelerin acil servislerine başvuranların yüzde 5-10'unu göğüs ağrısı şikayetiyle gelen hastalar oluşturuyor. Akut koroner sendromların yanında birçok rahatsızlık göğüs ağrısına yol açabiliyor. Kalp damarlarının tıkanıklığı ve kalbin beslenememesi sonucu oluşan kardiyak kökenli ağrılar ise, genellikle göğüste yaygın, kollara, boyuna, çeneye, sırta, mide bölgesine yayılabilen, sıkıştırıcı, ezici yanma biçiminde oluşuyor. Ağrıya bazen sıkıntı, bulantı, terleme ve çarpıntıda eşlik edebiliyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jale Cordan: "Kalp ağrısı zaman zaman başka ağrılarla karıştırılabiliyor. Bu da, hastaneye başvurmalarını geciktirebiliyor. Eğer ağrı göğüste yaygın, sırta ve kollara vuran nitelikteyse, zaman geçirilmeden doktora gidilmelidir" dedi.

Cordan, acil servislere göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran hastaların hepsinde ciddi bir hastalık bulunmasa da, sadece hikaye ve fizik muayenenin ağrının değerlendirilmesinde yeterli olmadığını vurguladı. Acil servis hekimlerinin amacının, öncelikle akut koroner sendromlar olmak üzere göğüs ağrısı yapabilecek diğer nedenleri ortaya çıkarmak olması gerektiğini kaydeden Cordan, göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran hastanın iyi bir fiziki muayeneden geçirilmesinin büyük önem taşıdığını anlattı.
Yayın tarihi: 10.12.2003
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.