Sağlık

Kalitesiz uyku bağımlı yapıyor

Kalitesiz uyku bağımlı yapıyor

Amerikalı uzmanların araştırmasına göre, bebeklikte yeterince uyumamakla ileride sigara, alkol ve uyuşturucuya başlama eğilimi arasında güçlü bağ var

Bebekliğinde uyku problemi çekenler, ileride alkol, sigara veya uyuşturucuya daha yatkın olabiliyormuş... Uzmanlar, kalitesiz uykunun, daha sonra ortaya çıkabilecek bu tür sorunlar hakkında bir işaret olabileceğini söyledi.
ABD'de Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 257 erkek bebek ve aileleri, 10 yıl izlendi. Çocuklar üç-beş yaşındayken uyku kaliteleri, 9-11 yaşlarınken dikkat güçlüğü, sinirlilik ya da depresyon belirtisi gösterip göstermedikleri incelendi. Çocuklar 12 ve 14 yaş arasına geldiğinde ise içki, sigara ve uyuşturucu alışkanlıkları öğrenildi. Deneklerin üçte birinin bebekliğinde uyku sorunu yaşadığı, bu çocukların da 14 yaşında alkole başlama, sürekli ya da aralıklı sigara içme ve uyuşturucu kullanma oranının yaşıtlarına göre iki kat fazla olduğu anlaşıldı. Ayrıca çocukların yüzde 60'ında ailede bir kişinin alkol problemi olduğu ortaya çıktı.
Uzmanlar, sinirlilik, depresyon ve odaklanma sorunları gibi etkenler de değerlendirildiğinde, madde kullanımı ve uyku sorunları arasındaki ilişkinin kuvvetli olduğunu belirtti. Araştırmayı yürüten Dr. Robert Zucker, erken uyku sorunlarıyla bağımlılık arasında ortak bir biyolojik faktör bulunabileceğini, nörobiyolojik bir işleyiş bozukluğunun buna kaynak olabileceğini açıkladı. Ancak uzmanlar, ailelerden her uyku sorunu yaşayan çocukta bu tür davranışların görüleceği sonucunu çıkarmamalarını istedi.

Ailelere çocuklarının uykusuzluk ve aşırı yorgunluk şikâyetleri karşısında dikkatli olmaları; yeterli uyku almalarını sağlamaları ve yatmadan önce uyarıcı aktiviteler yerine rahatlatıcı aktiviteler yaratmaları gerektiği hatırlatıldı.
Yayın tarihi: 26.04.2004
723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.