Sağlık

Kaliteli yaşamın sırrı damarlarınızda gizlidir

Kaliteli yaşamın sırrı damarlarınızda gizlidir

Eğer kendi haline bırakılmış bir yaşam sürerseniz, damarlarınız erkenden sertleşip daralabilir.

İlgisizliğinizi sürdürmekte ısrar ederseniz, damarlarınızın pıhtı yumakları ile tamamen tıkanıp görevini yapamaz hale gelmeleri bile mümkündür.

Daralmış veya tıkanmış bir damar demek, iyi beslenemeyen, yeteri kadar oksijen alamayan, ürettiği zararlı atıklardan kurtulamayan, kısacası hızla yaşlanan bir doku veya organ demektir.

Daralıp tıkanan damarınız kalbinizde ise, göğüs ağrısı, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi sorunlar kaçınılmazdır. Eğer beyin damarlarınız daralmışsa unutkanlık, bellek azalması, denge sorunları veya felç gibi şanssızlıklara hazır olmalısınız. Aynı sorun böbreklerinizde ilerleyici bir yetersizliğe, gözlerinizde katarakt ve bazı görme sorunlarına, kulaklarınızda işitme kaybı, çınlama-uğultu gibi problemlere yol açacaktır.

Cinsel güç kaybı

İlerleyici bir damar yaşlanmasının erkekler için son derece üzücü bir sonucu daha var: Cinsel güç kaybı (İmpotens). Orta yaş sonrasında başlayan sertleşme sorununun en önemli nedeni cinsel organ kanlanmasını azaltacak düzeye ulaşmış bir damar yaşlanmasıdır. 'Sonsuza kadar cinsel güç' elbette hoş bir beklentidir ama, genç ve temiz damarlarınız varsa oldukça ileri yaşlarda bile pek mahçup olmazsınız!

Sindirim ve solunum


Yaşlanan damarlarının cildinizdeki kırışıklıklardan, bazı saç sorunlarınızdan, sindirim ve solunum sistemlerinizdeki problemlerinizin bir kısmından da sorumlu olduğunu unutmayın.

Yaşlı ve sert damarların hipertansiyon sorunu ile de yakın bir ilişkisi vardır. Özellikle böbrek damarlarının daralıp tıkanması sonucu oluşan, ani başlayıp hızla ilerleyen kan basıncı yükselmelerine, genç ve temiz damarlarınız varsa asla yakalanmazsınız.

Bir erkeğin damarları kadar yaşlı olduğunu söyleyen Dr. William Osler'in gözleminin değeri son yıllarda daha iyi anlaşılmıştır. Bugün, kadınların da, erkeklerin de biyolojik yaşını belirleyen başlıca faktörün 'damar yaşı' olduğu iyi biliniyor.

İlk neden kolesterol


Damar yaşlanmasının birinci sorumlusu kolesterol yüksekliğidir. Besinlerle alınan veya karaciğerde üretilen kolesterolü işleyebilme yeteneği herkes için farklıdır. Bazılarının bedeni kolesterolü işlemekte çok yeteneklidir. Bunlar, kolesterolden zengin bir beslenme programı uygulasalar bile kolesterol seviyeleri pek yükselmez. Genetik kökenli olan bu şansa pek fazla insanın sahip olmadığını biliyoruz.

Homosistein fazlalığı

1990'lı yıllardan sonra önemi anlaşılan yeni bir risk faktörü ise homosistein yüksekliğidir. Homosistein, genelde hayvansal proteinlerin yan ürünü olan bir maddedir. Folik asit, B6 ve B12 vitaminlerini yeteri kadar alıyorsanız homosistein yüksekliğinden korkmamalısınız. Siz, bol bol yeşil yapraklı sebze, tahıl ürünü, portakal veya portakal suyu tüketmeye bakın! Eğer istiyorsanız B6, B12 ve folik asid desteklerinden de faydalanabilirsiniz.

Damar dostlarından biri de 'düşük kan basıncı' düzeyidir. Kan basıncı yüksekliğinin ortalama yaşam süresini kısalttığını, inme, koroner kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve göz içi kanamaları ile yaşam kalitesini azalttığını duymuş olmalısınız.Düşük kan basıncı olanların daha uzun bir ömre sahip olduklarını gösteren bulgular var.

Damar dostu besinler

Folik asid: Yeşil yapraklı sebzeler, portakal, badem, ceviz, fındık, esmer pirinç, buğday, baklagiller (börülce)

B6 Vitamini: Et, süt, peynir, kurubaklagil, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, bulgur, tam buğday unu, ceviz, fındık, badem

B12 vitamini: Et, somon, ton, uskumru gibi yağlı balıklar, süt, yumurta sarısı,peynir

Omega-3 yağ asidleri: Balık, ceviz, keten tohumu

Flavonoidler: Üzüm (resveratrol), elma (kuarsetin), domates (likopen), kateşinler (yeşil çay, siyah çay, yasemin çayı)

Tekli doymamış yağlar:
Zeytinyağı

C vitamini: Portakal, kivi, yeşil biber, yeşil yapraklı sebzeler, kavun, çilek, maydanoz, limon

E vitamini: Yağlı tohumlar

Ruhsal örgütlenme şart

Damar sağlığınızı ruhsal örgütlenmenizdin de etkilediğini bilmelisiniz. Düşmanca duyguları sık ve yoğun yaşayanların, sinirli ve öfkeli insanların, depresif eğilimleri fazla, endişe ve gerginlikleri yoğun olanların damarlarının daha erken yaşlandığı gösterilmiştir. Stres düzeyi düşük, huzuru ve neşesi bol bir yaşam sürerek damarlarını genç tutmaya bakın ve ne kadar yaşlısınız sorusunun en kısa cevabının 'damar yaşınız kadar' olduğunu hiç unutmayın.

Damar yaşlandıran duygular

Bunaltı

Güvensizlik

Öfke ve hiddet

Depresyon

Utangaçlık

Üzüntü Endişe

Kırılganlık

Mutsuzluk

Korku Sinirlilik

Damar yaşlandıran alışkanlıklar

Aşırı meşguliyet

Öfke kontrolü yetersizliği

Zaman baskısı

Vazgeçememezlik, tutku düzeyinde ısrar

Kusursuzluk tutkusu

Aşırı özgüven

Dakiklik

Yayın tarihi: 29.06.2005
990
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.