Sağlık

Kalçaya yapışan pantolonlar sağlık için tehlikeli

Kalçaya yapışan pantolonlar sağlık için tehlikeli

Doktorlar Britney Spears ve Christina Aguilera gibi genç kadınların kalçayı saran pantolonlar giyerek sağlıklarını tehlikeye attıkları konusunda uyarıda bulunuyorlar. Pop yıldızlarının tercih ettikleri dar, düşük bel pantolonlar kasık kemiğinin altındaki bir duyu sinirini sıkarak kalçalarda, parestezi adı verilen bir karıncalanma hissine yol açabilir.

Kanadalı doktorlar, bu his daimi olmasa da , pantolonlar düzenli olarak giyildiğinde kalıcı hale gelebileceği konusunda uyarıyorlar. Bu rahatsızlıktan yakınan üç kadın Kanada'nın Ontario şehrindeki Timmins ve Bölge Hastanesi'nde tedavi edildi.

Parestezinin obesite, otomobillerdeki emniyet kemerleri, uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturma ve dar korseler ya da ağır alet kemerleri takmakla da bağlantılı olduğu bulundu. Pantolon ceplerine şişkin cüzdanları durmadan sokuşturmanın da bazı hastalarda ağrıya yol açtığı görüldü.

Hastanede tıp doktoru olarak görev yapan Dr Malvinder Parmar üç kadında incelenen vakaları Kanada Tıp Derneği Dergisi'ne ayrıntılı olarak bildirdi.

Şikayet belirtilerinin kadınların bol kıyafetler giymeye başlamalarından altı hafta sonra ortadan yok olduğunu belirten Parmar kadınların klasik kesim pantolonlar, tercihen de bol elbiseler giymeleri önerisinde bulundu.
Yayın tarihi: 20.03.2003
909
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.