Sağlık

Kalbinizi korumaya dişlerinizden başlayın

Kalbinizi korumaya dişlerinizden başlayın

Dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıkları daha sık görülüyor.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Bilimsel Danışma Kurulu'ndan Prof. Dr. Korkud Demirel, ağız bakımının sağlık açısından önem taşıdığı ve sistemik sorunların ortaya çıkmasıyla öneminin daha da arttığını belirtti.

Sağlıklı kişilerde ağız sağlığının korunamaması diş kayıplarıyla sonlanıken, sindirim sisteminin giriş noktası olan ağzın görevlerini yeterince yerine getirememesi sonucu da sindirim sistemi hastalıkları oluşabiliyor.

Sistemik sorunların varlığında kötü ğız bakımının, hastalığın tedavisini güçleştirebildiğini veya bu hastalıkların ağız içi belirtilerine daha sık rastlanmasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Demirel, birçok sistemik hastalığın, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, beklenmeyen reaksiyonlar vermesine ve zaman zaman tamamen iflas etmesine neden olduğunu vurguladı.

Ağız sağlığı ve şeker hastalığı

Bağışıklık sisteminde bu tür değişikliklerin olduğu dönemlerde ağız bakımının aksamasıyla ağız içerisinde artan mikroorganizma yükünün vücut tarafından engellendiğini ve ağız hastalıklarının görülme sıklığının arttığını anlatan Demirel, bu ilişki için verilebilecek en iyi örneklerden birinin şeker hastalığı olduğuna işaret etti.
"Günümüzde şeker hastalığının komplikasyonlarından biri olarak artık dişeti hastalıkları sayılmakta" diyen Demirel, özellikle iyi kontrol altında tutulmayan şeker hastalarında ağız bakımının aksamasıyla dişeti hastalıklarının ilerlemesinin daha hızlı olduğu ve diş kayıplarına bu bireylerde daha fazla rastlandığını söyledi.

Kalp ve diş

Son yıllarda koroner kalp hastalıkları ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişki araştırmacılar tarafından sıklıkla çalışılan konuların başında geliyor. Ağız bakımının bozuk olmasına bağlı olarak dişeti hastalığı olan bireylerde koroner damar hastalıklarının daha sık görüldüğünün bildirildiğini söyleyen Demirel, "Bu ilişkinin ayrıntıları henüz araştırma aşamasında olmakla birlikte kötü ağız bakımının koroner damar hastalığı sürecini hızlandırdığından şüpheleniliyor" dedi.

Yayın tarihi: 31.10.2003
674
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.