Sağlık

Kalbinize özen gösterin

Kalbinize özen gösterin

Kalbinizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kanı yeterince pompalayamaması halinde sizi nelerin beklediğini hiç düşündünüz mü?

Osman MÜFTÜOĞLU

Kalbinizin sağ bölümünün akciğerlerinizden aldığı oksijenle zenginleşmiş, besin unsurları ile tıka basa doldurulmuş kanın doku ve organlarınızın yaşam kaynağı ve yakıtı olduğunu bilirseniz sorunun önemini daha kolay kavrarsınız.

İhtiyaç duyduğu yaşamsal besin maddeleri ve oksijeni sadece sol kalbin pompaladığı temiz ve kaliteli kan ile sağlayabilen hücrelerinizin kansız kalması ile sizin soluksuz kalmanız arasında aslında pek bir fark olmadığını hemen anlayacaksınız.

Yaşlandıkça kalbinizin ihtiyacı olan kanı pompalama yeteneğinin yavaş yavaş azaldığı doğrudur. Yeterince itina gösterilse de, iyi bakılıp korunsa, özenle muhafaza edilse de kalbinizi yaşlanmanın doğal sürecinden sadece bir miktar koruyabileceğiniz de bir gerçektir.

Eğer hareketli bir yaşam ile güçlendirir, sigaranın, alkolün ve daha pek çok zararlının etkilerinden koruyabilirseniz, kalbiniz size yaşlanınca da ihanet etmez, yolda bırakmaz. Kalbinize iyi bakmazsanız kalp yetmezliği sorunu ile daha erken ve daha sık karşılaşırsınız. Kalp yetmezliği, tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitenizi düşüren, yaşam sürenizi kısaltan önemli bir sağlık sorunu haline dönüşüverir.

PEK ÇOK SEBEBİ VAR

Kalp yetmezliğinin en önemli nedeni, kalp kaslarının zayıflaması ve gücünü kaybetmesidir. Kalp kasının zarar görmesinin en yaygın nedeni ise kalp krizidir (Miyokard enfarktüs.) Arterlerdeki daralma, tıkanma veya spazm sonucu kalp kasının büyükçe bir bölümünün güçsüz kalıp çalışamaması halinde kalp yetmezliğinin oluşması kaçınılmazdır.

Kalbi besleyen koroner arterler tamamen tıkanmasa bile kritik ölçülerde daraldığında kalp kası besinsiz ve oksijensiz kalmakta, kasılma -kan pompalama- görevini yeterince yapamamaktadır. Uzun süre tedavi edilmeyen 'kan basıncı yüksekliği'nin en önemli zararlarından biri de kalp yetmezliğidir. Katlanabileceğinden daha uzun bir süre, daha yüksek bir basınca karşı kanı pompalamak zorunda kalan kalp kası, hipertansiyonlu hastalarda bir süre sonra güçsüzleşmekte ve yetmezlik belirtileri vermektedir.

'Kalp kapakçıklarının daralması' (sertleşmesi) veya kan karışacak düzeyde genişlemesi (yetersizleşmesi) de kalp yetmezliğinin sık görülen bir nedenidir. Romatizmal kalp kapak hastalıklarına bağlı kalp yetmezlikleri bugün daha seyrektir. Bunun nedeni, modern tıbbın, beta hermolitik streptokoklar ile oluşan boğaz enfeksiyonları ve buna bağlı kalp kapak hastalıkları konusunda duyarlılığı ile önleyici yöntemlerde ulaştığı başarıdır. Kalp yetmezliğine, 'kansızlık' (anemi) ve 'kalp zarının iltihapları' (perikardit) da seyrek olarak neden olur.

Kalp yetmezliğinin belirtileri neler

Vücudunuzda sıvı birikmesi kalp yetmezliğinin ilk işaretleri olabilir. Eğer sıvı akciğerlerinizde birikirse öksürük, nefes darlığı ve köpüklü, pembe renkli bir balgam çıkarma ile karşılaşırsınız. Hareket etmekle daha erken ortaya çıkan nefes darlığı da önemli bir işarettir. Daha önce kolayca yapabileceğiniz bazı hareketleri yapacak gücü bulamadığınızı, kendinizi zorlamanız halinde çabucak yorulup soluk soluğa kaldığınızı fark ettiğinizde sorununuz epeyce ilerlemiş olabilir. Eğer dinlenme esnasında bile nefes darlığı sorununuz varsa problemin ciddiyetinin iyice arttığını bilmelisiniz. Ayak bileklerinizdeki şişmelerin, inatçı hale gelip giderek yukarılara, dizinize doğru yayılması ve ayakkabılarınızın ayaklarınıza dar gelmesi de dikkatinizden kaçmamalıdır.

TANI TESTLERİ VAR

Doktorunuz kalp yetmezliğinizi belirlemekte pek güçlük çekmeyecektir. Tanıyı koymak için çoğu kez yakınmalarınızı ve öykünüzü dikkatlice dinlemek ve özenli bir fiziksel muayene yapmak yeterlidir. Bununla birlikte kalp yetmezliğinizin nedenini belirleyebilmek ve tedavi planınızı eksiksiz bir şekilde yapabilmek için, EKG kaydına, göğüs röntgenine, ekokardiyografiye ve bazı kan testlerine ihtiyaç duyabilir.

AKLINIZDA OLSUN

Bu uyarılara dikkat

İnatçı öksürük

Nefes darlığı

Köpüklü balgam çıkarma

Ayak bileklerinde şişme

Yorgunluk veya tükenme hissi

Geceleri nefes darlığı ile uyanma nöbetleri

Yüksek yatakta yatma ihtiyacı

Karında şişme

Depresyon belirtileri

Zihinsel karmaşa.

Hürriyet
Yayın tarihi: 18.05.2004
758
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.