Sağlık

Kalbinize 30 dakika ayırın

Kalbinize 30 dakika ayırın

Uzmanlar, egzersiz yaparken problem oluşturacak uyarıcılara dikkat edilmesi gerektiğini; göğüste huzursuzluk, olağanüstü nefes darlığı ve kalp ritim bozuklukları hissedildiği anda doktora başvurmak gerektiğini söylüyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, her gün 30 dakika egzersiz yapmanın, vücut sağlığı için yeterli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Uyan, Bolu Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen "Kalp Sağlığı" konulu konferansta, Türkiye'de birçok kişinin fiziksel aktiviteden yoksun yaşadığını ifade etti. "Haftanın her günü 30 dakika orta derecede egzersiz yapmak, vücut için yeterlidir. Orta dereceli aktivite, saatte 3-4 mil hızında yürüyüşe eşdeğerdir" diyen Prof. Dr. Uyan, bu aktivitelerle haftada yaklaşık 600-1200 kalori tüketileceğini belirtti.

Kısa mesafeleri yürüyerek kat etmenin, asansör yerine merdivenleri kullanmanın da bir tür egzersiz başlangıcı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Uyan, egzersiz yaparken problem oluşturacak uyarıcılara dikkat edilmesi gerektiğini; göğüste huzursuzluk, olağanüstü nefes darlığı ve kalp ritim bozuklukları hissedildiği anda doktora başvurmak gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 13.05.2004
903
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.