Sağlık

Kalbiniz için egzersiz yapın

Kalbiniz için egzersiz yapın

Egzersiz, sigara tiryakilerinin akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

ABD'de yapılan bir araştırma, fiziksel aktivite yapan sigara tiryakisinin, hareketsiz bir tiryakiye göre akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 35 oranında daha düşük olduğunu gösterdi.

Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, Iowa Kadın Sağlığı Çalışması'nın 1986 yılında yaklaşık 42 bin yaşlı kadının katılımıyla başlattığı proje incelendi.

Kadınların 1986 yılından itibaren sigara kullanımı ve fiziksel aktiviteyi içeren sağlık anketlerini doldurdukları, 2002 yılının sonunda bu kadınların 36 bin 410'undan 777'sinin akciğer kanserine yakalandığı görüldü.

Akciğer kanserine yakalanan kadınlardan 125'inin sigara içmediği, 177'sinin eski tiryaki ve 475'inin de sigara tiryakisi olduğu belirtildi.

Tiryakiler arasında akciğer kanserine en fazla yakalanan grup, 324 kişiyle 'hareketsizler' olarak tespit edilirken, fiziksel aktivite yapan tiryakiler arasında akciğer kanserine yakalanan kişilerin sayısı 151 oldu.

Eski tiryakilerde de fiziksel aktivite yapanlardan kansere yakalananların sayısı 85 iken, hareketsiz eski tiryakilerde bu sayı 95'e çıktı.

Akciğer kanseri riskini en fazla azaltan fiziksel aktiviteler, haftanın dört gününden fazla hafif ya da haftanın iki veya daha fazla günü kuvvetli egzersiz olarak belirlendi.

Fiziksel aktivitenin akciğer kanseri üzerinde koruyucu etkiye sahip olabilmesinin nedeni ise henüz açıklığa kavuşmadı.

Araştırmanın yazarı Dr. Kathryn Schmitz, akciğer kanserine yakalanma riskini azaltmak için yapılacak en önemli şeyin sigarayı bırakmak olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 14.12.2006
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.