Sağlık

Kalbiniz için beslenme alışkanlığınızı değiştirin

Kalbiniz için beslenme alışkanlığınızı değiştirin

Türkiye, 26 Haziran'da kalp sağlığı ile ilgili önemli bir konferansa ev sahipliği yapacak. DBR Konferans'ın bu ilk organizasyonunda dünyanın en saygın kalp uzmanlarından Prof. Dr. Mehmet Öz konuşacak. Ekonomist Dergisi, Intermed Polikliniği ve NewYork-Presbyterian Hospital, Columbia ve Cornell Üniversitelerinin tıp fakülteleri işbirliğiyle gerçekleşecek olan konferansın ana sponsorluğunu, Becel üstleniyor.

Türkiye 26 Haziran'da, sağlık alanında çok önemli bir konferansa ev sahipliği yapacak. İstanbul'da gerçekleştirilecek olan konferansın temel amacı, başta işadamları olmak üzere her kesimi, kalp sağlığı ile ilgili dünyada ortaya çıkan en son gelişmeler hakkında bilgilendirmek...
"Kalbiniz hazır mı?" başlığıyla yapılacak konferansın en önemli noktası ise konuşmacının, dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz olması. Dünyanın en saygın tıp adamlarından biri olan Prof. Dr. Öz, halen Columbia/ Cornell Weil Üniversitesi'nde New York Presbyterian Hastanesi Kalp Enstitüsü direktörlüğünü yürütüyor.
New York Presbyterian Tıp Merkezi'nde Tamamlayıcı Tıp Programı'nın kurucusu olan Prof. Dr. Mehmet Öz, aynı hastanede "Yardımcı Kalp Cerrahi Gereçleri" Programı'nı yönetiyor.
Türkiye'den ise İntermed Polikliniği Sağlıklı Yaşam Direktörü Dr. Hasan İnsel'in konuşacağı konferans bir gün sürecek. DBR Konferans'ın organize ettiği "Kalbiniz hazır mı?" konferansının gerçekleştirilmesi için ana sponsorluğu, Becel üstleniyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz sağlığa olan ilgiyi Türkiye'de son yıllarda artan kalp rahatsızlıklarına bağlıyor ve şunları söylüyor: "Türkler bugüne kadar kalp hastalıklarına pek yakalanmıyorlardı. Fakat son yıllarda Türkiye'deki kalp hastalıklarında belirgin bir artış var. Halk arasında iyi kolesterol diye bilinen ve kalp damar hastalıkları riskini azaltan HDL (high density lipoprotein yani yüksek yoğunluklu yüksek protein ) oranı genetik olarak Türklerde çok düşük.

Buna rağmen Türklerin sağlıklı beslenmeleri kalp hastalıklarını önlüyordu. Ancak son 20 yılda Amerika'ya çok benzeyen yeni beslenme alışkanlıkları edindik. Fast food (hazır yiyecek) çok yaygınlaştı ve kötü yağların tüketimi arttı. Bütün bunlar Türkiye'de kalp ve damar hastalıklarını yaygınlaştırdı."
Türk insanının eski beslenme alışkanlıklarına dönmemesi halinde, yakın bir gelecekte Türkiye'deki kalp hastalıklarında patlama olacağı uyarısında bulunan Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı, dengeli beslenmeyi ve düzenli uykuyu öneriyor. Tabii ki kalp sağlığının olmazsa olmazları arasında da sigara ve alkolden uzak durmak en başta geliyor.
Bu alandaki en son gelişmeleri konferans sırasında anlatacak olan Prof. Öz, Dünya Kalp Federasyonu bülteni olan PULSE'un 2001 Eylül sayısını kaynak göstererek, kalp hastalıklarının birinci derecede ölüm nedeni olduğu beş Avrupa ülkesinden birinin de Türkiye olmasına dikkat çekiyor.

Konferansla ilgili detaylı bilgiyi (0212) 283 03 28 nolu telefondan alabilirsiniz.
Yayın tarihi: 14.06.2003
1013
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.