Sağlık

Kalbiniz doğru ritimde mi atıyor?

Kalbiniz doğru ritimde mi atıyor?

Kalp ritminin düzensiz oluşu anlamına gelen aritmi, sigara, kahve içmek, yorgunluk ve uykusuzluk durumunda tetikleniyor.

Zaman zaman göğsünüze adeta bıçak saplanıyormuş hissine kapılıyor musunuz? Bir an sizi nefessiz bırakan, halsizlik yaratan şikâyetleriniz var mı? Kahve veya sigarayı aşırı tükettiğinizde kalp atımlarınızın hızlandığını fark ediyor musunuz? O zaman dikkatli olun.

Kalbinizin ritmi normal mi?
Çünkü kalbinizin ritmi bozulmuş olabilir. Özel Florence Nightingale Hastanesi Aritmi Polikliniği'nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Gülbaran, anne karnında dahi görülebilen aritminin, kişinin kendini ihmal etmesiyle de ortaya çıkabildiğini belirtiyor.

Aritmiyi tanımlayabilir misiniz?
Kalbimiz normalde dakikada 60-100 kez kasılır. Ritmin 60-100'den daha hızlı veya daha yavaş olması durumu aritmidir.

Kalp, 60-100 kez atabilir ancak ritim düzeni bozuksa bu da aritmidir.

Aritminin nedeni nedir?
Hastalık hem gençlerde hem de yaşlılarda görülebiliyor. Gençlerde görülmesinin nedeni ileri derecede alkol, sigara tüketimi, düzensiz, kötü beslenme, aşırı çay-kahve ve bağımlılık yaratan maddelerin kullanımı.

Aşırı derecede yorgunluk, uykusuzluk da bir diğer neden. Altta yatan etken vücudu gevşeme konumuna sokan sistemle, çalışma ve yorgunluk anında adrenalin salgılatan sistemimizin aktive olmasıdır.

Orta ve ileri yaşta ise başka nedenler söz konusu olabiliyor. Bu yaşlarda ise fonksiyonel veya organik bir yapı bozukluğu olabilir.
Yayın tarihi: 29.03.2007
3031
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.