Sağlık

Kalbin yolu açık olacak

Kalbin yolu açık olacak

Damar tıkanıklığını önleyecek ilaç, beş yıl sonra... Britanyalılar, damar tıkanıklığında anahtar rol oynayan bir enzim keşfetti. Bu enzim sayesinde yeni bir ilaç üretilecek

Kalp krizini önleyecek yeni bir ilaç umudu doğdu. Damar tıkanıklığında anahtar rol oynayan bir enzim keşfeden Britanyalı bilim adamları, bu enzimden yola çıkarak kalp hastalıklarının tedavisinde yeni bir çığır açılacağı umudunda.
Leeds Üniversitesi'ndeki araştırmacılar endothelin değişim enzimi (ECE) ve onun ürettiği proteinin (ET-1), kalp krizine de yol açan damar tıkanıklığı durumunda normal seviyeden daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Enzim hücreleri sıkıştırıyor ve bazı kan hücrelerinin de çoğalmasına neden oluyor. İlaçlarla enzimin bu hareketini önlemek proteinin seviyesini azalttığı gibi damar tıkanıklığının gelişimini de engelliyor.

İlaç, damarları genişletiyor

'ACE engelleyici' adı verilen ilaçları kullanan doktorlar, bu ilaçların kan damarını genişlettiğini, vücudu dolaşması için pompalanması gereken kanın basıncını artırdığını söylüyor. Hücreler LDL kolesterolüyle tedavi edildiğinde enzimin seviyesi yükseldi.

Leeds Üniversitesi biyokimya profesörlerinden Tony Turner, yeni kalp ilaçlarının geliştirilmesinin beş yıl alacağını söyleyerek "Gelecekte hücrelerin büyümesini ve damar tıkanıklığının gelişimini engelleyecek bir yol bulmayı umuyoruz" dedi.
Yayın tarihi: 11.08.2003
948
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.