Sağlık

Kalbimizin elektrik tesisatı ne durumda?

Kalbimizin elektrik tesisatı ne durumda?

Kısa adıyla EKG diye bilinen elektrokardiyogram, 100 yıldır kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir inceleme yöntemi.

Güncellenme tarihi:
100 yıllık yöntem Kısa adıyla EKG diye bilinen elektrokardiyogram, 100 yıldır kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir inceleme yöntemi. EKG, kalbin çalışmasını tetikleyen elektrik akımlarının kağıt üzerine yazdırılmasından başka bir şey değil. Hanımının zoruyla doktora gelen Cemil Bey'de kalp hastalığı olabileceği düşüncesiyle EKG çekilmesini ve kan tahlilleri yapılmasını istemiştim. Kısa adıyla EKG diye bilinen elektrokardiyogram, 100 yıldır kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir inceleme yöntemidir. EKG, kalbin çalışmasını tetikleyen elektrik akımlarının kağıt üzerine yazdırılmasından başka bir şey değildir. Kasılma için elektrik enerjisi şart! Kalbin kasılması için, arabanın motorunun çalışmasını sağlayan kıvılcım gibi bir elektrik enerjisi gerekir. Kalbin de arabanın aküsüne benzeyen bir enerji kaynağı ve elektriği taşıyacak kabloları var. Elektrik dalgalarını, resmini çekermişçesine kağıt üzerine yazdırdığımız zaman hem elektriği taşıyan kablolar hem de elektriğin yayıldığı kalp kası hakkında fikrimiz olur. Ne kadar çok açıdan resim çekersek, kalp hakkında o kadar çok bilgi ediniriz. Kalbin hassas noktaları... Egzersizi de ihmal etmeyin!
Yayın tarihi: 22.11.2008
2057
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.