Sağlık

Kalbe mucize kokteyl

Kalbe mucize kokteyl

Kalp krizi riskini azaltan kombinasyon: Tansiyon hapları + kolestrol düşürücü 'Statin'...

On dokuz bin hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre, yeni piyasaya sürülen tansiyon haplarıyla kolesterol düşürücü 'statin'in bir arada kullanılması, kalp krizi riskini yaklaşık üçte iki oranında azaltıyor.

Stockholm'de yapılan Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresi'ne çalışmalarını sunan İngiliz doktorlar, The Times Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada, yaptıkları araştırmanın kalp krizi riskini üçte iki oranında azalttığını söylediler.

İngiliz-İskandinav ortak çalışması olan araştırmada doktorlar, eski tansiyon haplarıyla (Atenolol ve Thiazide) yeni hapları (Amlodipine ve Perindopril) karşılaştırdılar. Ayrıca 10 bin hastaya kolesterol düşürücü 'Atorvastatin' ve 'placebo' haplar verdiler.

Uzmanlar, 'Amlodipine' ve 'statin'i bir arada kullanan hastalarda kalp krizi riskinin hiç ilaç kullanmayan hastalara oranla yüzde 65 azaldığını söylediler. Araştırmada, yeni tansiyon haplarının birleşiminin eski haplardan yüzde 45 daha başarılı olduğu da belirtildi.
Yayın tarihi: 08.09.2005
953
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.