Sağlık

Kakaonun faydaları.

Kakaonun faydaları.

Panama'da yaşayan Kuna kabilesi üzerinde yapılan araştırmalarda kakaonun insan vücuduna sayısız faydası olduğu belirlendi.

Kakao içmenin, kalp rahatsızlığı, felç, kanser ve diyabet gibi hastalık risklerini yüzde 10 azaltabileceği tespit edildi. ABD'deki Harvard Tıp Fakültesi'nde öğetim görevlisi olarak görev yapan Prof. Norman Hollenberg tarafından Panama'da yaşayan ve haftada 40 fincan kakao içen Kuna kabilesi üzerinde yapılan araştırmada, kakaonun içinde bulunan etken maddelerden 'epicatechin'in kalp, felç kanser ve diyabet riskini azalttığı belirlendi.

Doğumdan ölüme kakao
Bilim adamları, bulgular üzerine çay, şarap ve çikolatanın da içinde bulunan bu etken madde üzerinde daha fazla inceleme yapmaya karar verdi. Bilimcilerin tespitine göre, Panama'da yaşayan diğer halklardan daha uzun yaşayan ve ileriki yaşlarda bunama hastalığına da yakalanmayan Kuna kabilesinin çoğu bireyleri için kakao, doğumdan ölüme kadar tek içecekleri.
Yayın tarihi: 14.03.2007
2842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.