Sağlık

Kahveyle sigara 'ateşle barut' gibi

Kahveyle sigara 'ateşle barut' gibi

Yapılan araştırmaya göre sigara ile kafein içeren kahve benzeri maddelerin birlikte içilmesi hem bağımlılığı artıyor hem de bu maddelerin zararlarını ikiye katlıyor. Uzmanlar sigarayı bırakanların kahve gibi kafeinli içecekleri de bırakması gerektiğini vurguluyor.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eczacı Yarbay Tayfun Uzbay ve Hacettepe Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sirel Karakaş, iki üniversitede yapılan ortak çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Uzbay, çalışmalardan ilkinde nikotin bağımlılığında nitrik oksitin etkisinin araştırıldığını, bunun için deney farelerine nikotin verildiğini belirtti. Nikotin verilen deney hayvanlarının aktivitelerinde belirli artış görüldüğünü ifade eden Uzbay, nitrik oksiti önleyen kimyasal maddelerin verilmesiyle nikotin bağımlılığınınetkilerinin ortadan kalktığını kaydetti. Uzbay, bu çalışmanın nikotin bağımlılığının çözümü için ilaç geliştirilmesinde umut verici olduğunu vurguladı.

Uzbay, yapılan bir diğer çalışmada, nikotin, kafein ve uyarıcı özelliklere sahip amfetaminin etkilerinin karşılaştırıldığını söyledi.Uzbay, deney farelerine belirli bir süre nikotin verildiğini, bu sırada hayvanlarda aktivite artışı görüldüğünü, daha sonra nikotin kesilerek yerine düşük dozda kafein verilmeye başlandığını belirtti.

Nikotin alımı sırasında görülen aktivitelerin kafein alımıyla artarak sürdüğünün saptandığını kaydeden Uzbay, deney hayvanlarının kafeini nikotin gibi algıladıklarını, iki maddenin birlikte verilmesiyle aktivite şiddetinin arttığını vurguladı.

Araştırmada elde edilen bulguları değerlendiren Uzbay, araştırmaların sigara türü içeceklerle birlikte kahve ve cola gibi kafein içeren maddelerin birlikte alınması halinde bağımlılık şiddetini artırdığını ve verdiği zararın katlandığını ortaya koyduğunubelirtti.


İKİSİNİ BİRLİKTE BIRAKIN

Sigara ve kahvenin birlikte alınmasının, ayrı ayrı alınmasına oranla daha çabuk ve şiddetli bir bağımlılığa neden olduğunu ifade eden Uzbay, nikotin ile kafeinin vücutta benzer etkiler gösterdiğini ve bağımlılık yapıcı etkiler bakımından birbirlerinin yerine geçtiklerini kaydetti. Uzbay, ''Nikotin alımı bırakılarak kafeinli içeceklere devam edilirse vücudun kafeini nikotin gibi algılamaya devam etmesi söz konusu"' dedi.

Sigarayı bırakanların kahve gibi kafeinli içecekleri de bırakması gerektiğinin araştırmada ortaya çıktığını vurgulayan Uzbay, ''Bu durumda, sigarayı bırakanlar, kahveyi de bırakmadığı sürece nikotin bağımlılığından kurtulmuş sayılmaz. Sigara ve kahveyi birlikte alanların, ayrı ayrı alanlara göre bırakmaları daha zor olabilir'' diye konuştu.

Uzbay, kırmızı reçete ile satılan ve uyarıcı özelliği ile bilinen ekstasy gibi amfetaminlerin de benzer özellikler taşıdığını sözlerine ekledi.


Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Karakaş ise nikotinve kafein alanların, bundan keyif de alacağını düşünmeleri halinde bağımlılığın daha kolaylaştığını kaydetti.

Çevre faktörlerine de dikkat çeken Karakaş, kafein ve nikotini aynı ortamda içmeyi alışkanlık haline getirenlerin, bu ortama yeniden girdiklerinde içme eğilimlerinin arttığını belirtti.

Sigara veya kafein içeren kahvenin dikkati geçici olarak artırmasıve beyindeki haz sistemini uyarması nedeniyle bağımlılığa neden olduğunu ifade eden Karakaş, uyarıcı olması nedeniyle insanların ilaç niyetine kahve kullandığını dile getirdi.
Yayın tarihi: 22.04.2002
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.