Sağlık

Kahverengi gözlerde katarakt riski

Kahverengi gözlerde katarakt riski

Göz rengi sadece fiziki bir özellik değil. Araştırmacılar göz rengiyle katarakt arasında bir ilişki bulunup bulunmadığını araştırdı. Araştırma sonucu American Journal of Ophthalmology'de yayınlandı.

Kahverengi gözlülerde katarakt olma riskinin daha fazla olduğu bildirildi.

Sydney Üniversitesi'nden Christine Younan ve ekibinin yaptığı araştırmada, kahverengi gözlülerin katarakt olma risklerinin mavi ve yeşil gözlülere oranla yüzde 80 fazla olduğu saptandı.

American Journal of Ophthalmology'de yayımlanan araştırmada, 49 yaş ve üstündeki 3 bin 654 kişinin göz sağlığı incelendi. Beş yıl sonra, bu kişilerden hayatta olanların 2 bin 335'inde katarakt olup olmadığına bakıldı.

Araştırmanın yapıldığı 5 sene içinde, kahverengi gözlülerde katarakt oluşması olasılığının mavi ve yeşil gözlülere oranla çok daha yüksek olduğu belirlenirken, kahverengi gözlülerin ameliyat olma gereğinin de 2.5 kat yüksek olduğu saptandı.

Araştırmacılar, göz rengiyle katarakt arasındaki bağlantının biyolojik açıklamasının yapılması için araştırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlattılar.
Yayın tarihi: 12.08.2002
1004
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.