Sağlık

Kahve kemik eritiyor

Kahve kemik eritiyor

Aşırı miktarda alınan kafeinin kemikler için zararlı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, alınan kafein miktarını azaltmanın osteoporoz riski açısından önemli olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, ayrıca "aşırı alkol tüketmeyin, sigarayı bırakın, düzenli egzersiz yapın" gibi önerilerde bulunuyor.Organon İlaçları Dergisi'nde Dr. Necdet Tuna'nın osteoporoz konulu bir yazısına yer verildi.

Osteoporozu "kemiklerin sessiz hırsızı" şeklinde nitelendiren Tuna'ya göre kemikleri narin ve kırılmaya hazır hale getiren osteoporoz kadınlarda daha çok görülüyor. Genellikle menopoz sonrası ortaya çıkan osteoporoz 30 ve 40'lı yaşlarda da etkili olabiliyor. Bir kadının osteoporoz nedeniyle kalçasını kırma riski, meme, rahim ağzı ve over kanserlerine toplam yakalanma riskinden daha yüksek olduğuna üstelik kalçası kırılan her beş kişiden birinin bir yıl içinde
öldüğüne dikkat çekiliyor.

D vitamini alın
Tuna, bu hastalığın yaygın ağrıların yanı sıra zamanla boy kısalığı ve kamburluk gibi ekil bozukluklarına da yol açtığını söyledi.Osteoporoz riski taşıyanların şu önerileri ihmal etmemesi gerekiyor:".D vitamini alın: Çocuklarda olduğu gibi yaşlılıkta da D vitamini çok önemlidir. D vitaminin çoğu güneş ışığı aracılığıyla sağlanır. Güneş ışığından yeterince faydalanıyorsanız vücudunuz ihtiyaç duyduğu D vitaminini üretemez. Bu durumda vitamin desteği ve diyet için hekimle görüşülmelidir. Süt ve süt ürünleri, sardalye, somon ve ton balığında bol miktarda D vitamini vardır.

Kalsiyum alın
Yiyeceklerden alınan kalsiyum özellikle çok önemlidir. Sağlıklı kemiklere sahip olmak için gıdalarla yeterli kalsiyum almak zorunludur. Yiyeceklerle yeterli kalsiyum alamıyorsanız, ek kalsiyum alıp alamayacağınızı hekime danışın.

Aşırı kahve içmeyin
Aşırı miktarda alınan kafein kemikler için zararlıdır. Özellikle kahve ile (3-5 bardaktan
fazla) alınan kafein miktarını azaltmak osteoporoz riski açısından önemlidir.

Sigarayı bırakın
Sigarayı bırakmanın kalbinize, kan dolaşımınıza olduğu gibi kemiklerinize de çok yararı vardır.

Aşırı içki içmeyin
Az miktarda alkol zarar vermeyebilir ama düzenli alkol kullanırsanız osteoporoz riskinizi artırırsınız.

Düzenli egzersiz yapın
Düzenli egzersiz kemikler, vücut dengesi ve koordinasyonu için çok gereklidir.

Bir hekime danışın
Menopoz veya menopoz sonrası dönemde iseniz doktorunuzun önereceği hormon tedavisini uygulayın."

Yayın tarihi: 21.04.2003
1016
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.