Sağlık

Kafadan yapışık ikizler 22 saatte ayrıldılar

Kafadan yapışık ikizler 22 saatte ayrıldılar

Guatemalalı kafadan yapışık siyamlı ikizler, ABD'nin Los Angeles kentinde 22 saat süren çok riskli bir ameliyatla ayrıldılar.

Guatemala'da bir köyde 25 Temmuz 2001'de doğan Maria de Jesus ve Maria Teresa - Alvarez adlı yapışık ikizlerin ameliyatı, Los Angeles'teki UCLA Tıp Merkezi'nde önceki gün 50 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Kafadan yapışık ikizlerin ayrılması ameliyatı, çok karmaşıktı. Ameliyatta yüzlerce cihaz kullanıldı. Operasyonun başarılı geçtiğini açıklayan doktorlar ikizlerin tehlikeyi tamamen atlatmaları için en az bir haftanın geçmesi gerektiğini söylediler.

İkinci ameliyat

Ameliyattan çıktıktan üç saat sonra ikizlerden Maria Teresa, beyninde bir kanama meydana geldiği için yeniden ameliyata alındı. 5 saat süren ikinci operasyonun sonunda da Maria Teresa'nın iyi durumda olduğu bildirildi. 22 saat süren ayırma operasyonunun en ince ayrıntısına kadar planlanmış bir ameliyat olduğu, doktorların tam ayrılma anını not edecek vakit bulamadığı belirtildi.

2.5 trilyon bağış

Maria de Jesus için 5 ünite kan kullanılırken ikinci kez ameliyat edilen diğeri için 19 ünite kan gerekti. 1.5 milyon dolara (2.5 trilyon TL) malolan ameliyat için gerekli olan parayı, ''Çocuklar için Şifa'' adlı bir hayır kurumu buldu. Doktorların çoğu da gönüllüydü.

Milyonda bir ihtimal

YAPIŞIK ikiz doğumları 200 bin doğumda bir görülebiliyor. Ancak bunların yalnızca yüzde ikisi Alvarez kardeşlerdeki gibi kafataslarının arkasından ve yüzleri ters yönlere bakan yapışık ikizler oluyor; yani milyonda birden daha az görülüyor. İki Maria 24 Haziran'da kafatası derilerinin altına balon yerleştirildiği bir hazırlık operasyonundan geçtiler. Bu balonlar her gün biraz daha şişirilerek her bir kızın kafatasını kaplamaya yetecek kadar deri genişletildi. Doktorlar haftalarca, ikizlerin gerçek boyutlarında 10 bin dolar değerindeki üç boyutlu modeller üzerinde çalışarak ameliyatın provasını yaptılar.
Yayın tarihi: 08.08.2002
1170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.