Sağlık

Kadınların saklı kalan derdi

Kadınların saklı kalan derdi

İdrar kaçırma kadınların genellikle gizli tuttukları, doktora gitmekten çekindikleri bir sorun.

Kadınların yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen rahatsızlık günlük yaşam içinde kabus dolu dakikalar yaşatır. İdrar kaçırmaya neden olan etkenlerin başında pelvik organ sarkmaları geliyor.

Pelvik organ sarkması nedir?

Pelvik tabanını oluşturan kasların ve bağ dokuların hasarıyla gelişen pelvik taban bozuklukları, pelvik organ sarkmalarına (rahim, idrar torbası, rektum) dönüşebiliyor. Bu da idrar kaçırmaya yol açabiliyor.

Neden olur?

Pelvik taban kaslarının ve bağ dokularının hasara en çok uğradıkları dönem gebelik ve doğum. Vaginal doğum sayısı artıkça pelvik organların sarkma riski 4-11 kat artıyor. Ayrıca ileri yaş, aşırı kilo, ağır kaldırmak, kronik öksürük ve kabızlık da pelvik organ sarkmalarına neden oluyor.

Hangi belirtiler bu sorunu düşündürür?

Pelvik organ sarkmalarının ciddiyeti yavaş yavaş ve zaman içinde artar. Bulgular hastalar tarafından kesin olarak tanımlanamasa da cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrının veya kullanılan vaginal tamponun düşmesi ilk bulgu olabilir. Sorunun tedavi edilmediği taktirde zaman içinde gittikçe kötüleşebilir. Nadir de olsa ciddi sarkmalar idrar yapamamaya ve böbrek hasarına neden olabilir.

İdrar kaçırma normal mi?

Jinekoloji kliniğine başvuran kadınların yüzde 40'ı idrar tutamama ve/veya pelvik organ sarkmalarından yakınırlar. Birçok kadın idrar tutamamayı normal olarak kabul ediyor. İdrar tutamama bir hastalık değil, belirti. Zaman içinde hastayı çevresinden uzaklaştırıp asosyal ve depresif bir yaşam şekline zorlar. İdrar tutamamanın bir çok sebebi var.

İdrar tutamamanın tedavisindeki anahtar nokta sebebin iyi araştırılıp tedaviye daha sonra başlamak. Cerrahi planlanan hastalarda operasyon öncesi tüm değerlendirmeler (özellikle kapsamlı ürodinamik değerlendirme) yapılmalı. İdrar tutamamanın en sık iki nedeni; stres ile idrar kaçırma ve sıkışma ile idrar kaçırmadır.

Doç. Dr. Ateş Karateke
Hazırlayan: Mesude Erşan
Yayın tarihi: 24.11.2005
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.