Sağlık

Kadınların kabusu: Meme kanseri

Kadınların kabusu: Meme kanseri

Memelerinizi düzenli olarak muayene etmeyi ihmal etmeyin.

Meme kanseri erken teşhisle tedavi olasılığı oldukça yüksek olan bir kanser türü. Bu yüzden her ay memelerinizi kendiniz muayene edin, varsa risk faktörlerinizi belirleyin.

Meme kanseri riskini artıran faktörler nedir?

Daha önce memede kansere öncü sayılabilecek bir lezyonun bulunması, genetik olarak meme kanseri gelişimine yatkın genleri taşımak, ailesinde veya akrabalarında meme kanseri gelişmesi, uzun süreli doğum kontrol haplarının kullanılması, menopoz sonrası dönemde uzun süreli ve yüksek dozlarda östrojen tedavisi yapılması, çocukluk veya gençlik çağında başka bir nedenle göğüs bölgesinin ışınlanması, adet başlama yaşının erken, adetten kesilme yaşının geç olması, hiç doğum yapılmaması veya ilk doğumun 30 yaşından sonra yapılması, ilerlemiş yaş (meme kanseri en sık 50-65 yaşları arasında görülüyor), aşırı yağlı gıdalarla beslenme, mamografi taramalarında yoğun meme saptanması, yumurtalık ya da rahim kanseri olması, elektromanyetik alanlara ve radyasyona sürekli maruz kalmak.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Memede şişlik, genellikle ağrısız, sertçe, hareket ettirilebilen veya yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen kitlenin olması, memenin genel olarak boyutunda veya şeklinde değişik olması, meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, damar genişlemesi, içeri doğru çöküntü, yaygın küçük şişlikler, portakal kabuğu görünüşü gibi noktasal çekintiler şeklinde, meme başı ve çevresinde renk ve şekil değişiklikleri, meme başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar oluşması, yaralar çıkması, meme başından gelen kanlı veya kansız akıntı, koltuk altında görülebilen veya elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler.

Meme kanseri gelişme riski nasıl azaltılır?

Her ay memelerinizi kendiniz muayene edin. Varsa risk faktörlerinizi belirleyin. Eğer bir risk faktörünüz varsa hangi periyotla nasıl takip edileceğinizi öğrenin. Yılda bir kere meme hastalıkları ile uğraşan bir cerraha muayene olun. 40 yaşından sonra iki yılda bir kez, 50 yaşından sonra her yıl düzenli mamografi çektiriniz. Olabildiğince ideal kilonuzu korumaya çalışın. Lifli gıdalar, bol sebze ve meyveye ağırlık verin. Düzenli spor yapın. Sigara içmeyiniz, aşırı alkollü içkiden kaçının.

Doç. Dr. Gürsel Soybir
Hazırlayan: Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 04.09.2005
977
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.